Covid lehtësohet, por SHBA nuk po bashkohet me BE në hapjen e kufijve

Covid lehtësohet, por SHBA nuk po bashkohet me BE në hapjen e kufijve

14:33, 22/06/2021
A+ Aa A-

Ndërsa pandemia  e Covid po tërhiqet në mënyrë dramatike në Perëndim, Evropa po i hap dyert për amerikanët - por e kundërta nuk po ndodh, pasi Shtetet e Bashkuara nuk po i shqyrtojnë kufizimet e vendosura 15 muaj më parë.

Presidenti Joe Biden ka përshëndetur përparimin në vaksinim, me një qëllim për të arritur që 70 përqind e amerikanëve të kenë bërë një dozë vaksine deri më 4 korrik dhe autoritetet shëndetësore të kenë lehtësuar rekomandimet për maskat, por gjuha për kufizimet e udhëtimit ka mbetur konstante.

"Ne shpresojmë që të rinisim udhëtimet transatlantike sa më shpejt që ta lejojë shkenca," tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price të hënën.

"Unë nuk jam në gjendje të vendos një afat specifik në të, vetëm sepse kjo do të varet në një masë të madhe nga rrjedha e epidemiologjisë, nga reagimi ndaj virusit në të gjithë botën, dhe zhvillimet, përfshirë ndikimin dhe praninë e varianteve , " tha ai.

Biden është zotuar të rivendosë aleancat pas presidencës së trazuar të Donald Trump, javën e kaluar duke u pajtuar me aleatët evropianë në udhëtimin e tij të parë të huaj. Por ai e ka bërë të qartë se nuk po ngutet për udhëtimet.

Shtetet e Bashkuara gjatë pandemisë gjithashtu kanë ndaluar udhëtimin në shumicën e vizitorëve që vijnë nga Bashkimi Evropian, si dhe Britania, së bashku me Brazilin, Kinën, Indinë, Iranin dhe Afrikën e Jugut.

Biden, megjithatë, ka lejuar një numër në rritje të përjashtimeve, me gazetarë, studentë dhe të tjerë që të mund të udhëtojnë pavarësisht nga kufizimet për turistët e zakonshëm.

Në të kundërt, Bashkimi Evropian ka vendosur të rihapë kufijtë e tij për amerikanët me kusht që të jenë vaksinuar ose të paraqesin rezultate të testit që tregojnë se janë negativë.

"Shpresoj se do të gjejmë një zgjidhje të ngjashme në frymën e reciprocitetit për udhëtimet nga Gjermania e BE për në SHBA.!" shkroi në Twitter ambasadorja gjermane në Shtetet e Bashkuara, Emily Haber.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco