Aktivistët nga mbarë bota protestojnë për keqtrajtimin e refugjatëve në kufirin Bosnjë - Kroaci

Aktivistët nga mbarë bota protestojnë për keqtrajtimin e refugjatëve në kufirin Bosnjë - Kroaci

08:46, 20/06/2021
A+ Aa A-

Aktivistët bllokuan për pak kohë kufirin Kroaci-Bosnje të shtunën në një protestë për të nxjerrë në pah politikat e migrimit të Bashkimit Evropian.

Rreth 100 njerëz nga organizata të ndryshme të të drejtave të njeriut në të gjithë Evropën u mblodhën pranë kufirit në Maljevac të Kroacisë dhe bllokuan trafikun për rreth dy orë.

Policia mori pjesë në protestë por nuk u raportua asnjë incident. Demonstruesit, të cilët përshëndetën kryesisht nga Italia, por gjithashtu erdhën nga Gjermania, Austria, Spanja dhe Sllovenia, kërkuan t'i jepnin fund deportimeve dhe shpërndarjes së agjencisë kufitare të BE, Frontex.

Francesco Cibati, nga një grup i të drejtave me seli në Trieste, Itali, tha se grupi donte të nënvizonte se të gjithëve duhet t'u jepej e drejta për të kërkuar azil.

"Bashkimi Evropian po i shtyn njerëzit me dhunë, prapa," tha ai, "dhe policia kroate po e bën atë në emër të Bashkimit Evropian, të paguar nga Bashkimi Evropian. Ne jemi këtu për të protestuar ndaj kësaj situate, e cila është e patolerueshme ”.

Oficerët kroatë janë përballur me akuza të përsëritura për sjellje të dhunshme dhe abuzive ndërsa kthejnë migrantët që përpiqen të hyjnë nga Bosnja, gjë që autoritetet e kanë mohuar.

Emigrantët që ikin nga lufta dhe varfëria në Lindje, Afrikë ose Azi vijnë në Ballkan duke arritur së pari në Turqi, pastaj duke u futur në Greqi ose Bullgari përpara se të lëvizin drejt Maqedonisë Veriore, Serbisë dhe Bosnjës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco