34 gra hedhin në gjyq Pornhub për videot e abuzimit seksual, çështje trafikimi

34 gra hedhin në gjyq Pornhub për videot e abuzimit seksual, çështje trafikimi

10:25, 19/06/2021
A+ Aa A-

34 gra kanë ngritur një proces gjyqësor në Kaliforni kundër faqes së internetit të videos për të rritur Pornhub, duke e akuzuar atë dhe kompaninë e saj mëmë për përfitime të vetëdijshme nga pamjet që përshkruajnë përdhunimin dhe shfrytëzimin seksual, përfshirë të miturit.

Avokatët që përfaqësojnë 34 paditësit akuzojnë gjigantin online - një nga faqet e internetit më të mëdha në botë për video për të rritur - për krijimin e një tregu të mbushur plot me pornografi për fëmijë dhe "çdo formë tjetër" të përmbajtjes seksuale jokonsensuale dhe duan që kompania të paguajë dëmet.

Ata akuzojnë MindGeek, perandorinë e diskutueshme të argëtimit për të rritur që drejton Pornhub, si një "ndërmarrje klasike kriminale" me një model biznesi bazuar në shfrytëzimin e përmbajtjes seksuale jo konsensuale.

"Ky është një rast në lidhje me përdhunimin, jo pornografinë," tha ankesa, duke e përshkruar faqen e internetit si "me sa duket depoja më e madhe jo-rregulluese e pornografisë së fëmijëve në Amerikën e Veriut dhe përtej saj".

Të gjithë paditësit, përveç njërit, që banojnë në Shtetet e Bashkuara dhe jashtë saj, dëshironin të mbeteshin anonim.

Katërmbëdhjetë thanë se ata ishin të mitur kur u filmuan dhe duhet të konsideroheshin "një viktimë e trafikimit të seksit të fëmijëve".

Michael Bowe, një avokat që përfaqëson gratë, i tha CBS News se gjykata mund të urdhërojë MindGeek të paguajë qindra miliona klientëve të tij.

Serena Fleites, e vetmja paditëse që u paraqit me emër, tha se në 2014 ajo mësoi se "një video nudo, e qartë seksuale" që i dashuri i saj e kishte detyruar të bënte kur ajo ishte vetëm 13 vjeç ishte ngarkuar në Pornhub pa pëlqimin e saj.

Videoja mbeti në internet derisa adoleshentja, duke u paraqitur si nëna e saj, i kërkoi Pornhub ta hiqte atë.

Megjithatë, video nuk u hoq për disa javë, tha procesi gjyqësor, dhe gjatë asaj kohe ajo u shkarkua dhe u ringarkua nga disa përdorues të ndryshëm.

Avokatët e paditësve akuzojnë MindGeek për zhvillimin e një "fushate ndriçimi gazi" në internet në një përpjekje për të diskredituar viktimat, si dhe duke bërë "kërcënime të dhunës fizike dhe vdekjes" kundër tyre.

Ata po padisin gjithashtu Visa Inc - një nga kompanitë më të mëdha në botë për përpunimin e pagesave - për përfitime "me vetëdije" nga trafikimi në ofrimin e shërbimeve tregtare për MindGeek.

Të dy Visa dhe Mastercard pezulluan pagesat e përpunimit për Pornhub në dhjetor, pasi një artikull i New York Times akuzoi faqen e internetit për mbajtjen e përmbajtjes së paligjshme, duke përfshirë pornografinë e fëmijëve dhe videot e përdhunimit.

Sipas padisë, MindGeek zotëron më shumë se 100 faqe pornografike, duke përfshirë Pornhub, RedTube, Tube8 dhe YouPorn dhe sheh rreth 3.5 miliardë vizita çdo muaj.

MindGeek me bazë në Montreal e përshkroi akuzën e padisë se po drejtonte një "ndërmarrje kriminale" si "krejtësisht absurde, krejtësisht e pamatur dhe kategorikisht e rreme", sipas mediave amerikane.

Pornhub, i cili pretendon 130 milion vizitorë në ditë, ka mohuar akuzat për trafikim dhe njoftoi një seri masash për të luftuar përmbajtjen e paligjshme./france24.com/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco