Policia gjermane, thirrje për informacion pasi pikturat e shek. të 17 gjenden të hedhura afër autostradës

Policia gjermane, thirrje për informacion pasi pikturat e shek. të 17 gjenden të hedhura afër autostradës

08:15, 19/06/2021
A+ Aa A-

Një ekspert i artit beson se pikturat janë të artistit holandez Samuel van Hoogstraten dhe italianit Pietro Bellotti

Policia gjermane ka bërë apel për informacion nga publiku pasi dy piktura të shekullit të 17-të u zbuluan në një kontenier mbeturinash në një ndalesë pushimi në autostradë.

Policia tha se një 64-vjeçar i gjeti pikturat në vaj në stacionin e pushimit pranë Ohrenbach në Gjermaninë qendrore muajin e kaluar. Më vonë ai i dorëzoi ato në polici në qytetin perëndimor të Këlnit.

Një vlerësim fillestar nga një ekspert arti arriti në përfundimin se dy pikturat në kornizë ishin origjinale, tha policia.

Njëra është një autoportret nga Pietro Bellotti (1625-1700) që tregon artistin italian duke buzëqeshur dhe daton nga viti 1665.

Tjetri është një portret i një djali nga artisti hollandez Samuel van Hoogstraten (1627-1678), datë e panjohur.

Hoogstraten ishte një student i Rembrantit në Amsterdam dhe më i njohur për eksperimentet e tij me perspektivën, sipas Galerisë Kombëtare të Londrës.

Ai ka lindur në Dordrecht por gjithashtu ka punuar në Hagë, Vjenë, Romë dhe Londër.

Traktati i tij, Hyrje në Shkollën e Mesme të Artit të Pikturës, botuar pas vdekjes së tij, konsiderohet si një pasqyrë e vlefshme në pikëpamjet e Rembrantit mbi pikturën.

Më pak dihet për Bellotti, por sipas gallerisë Canesso të Zvicrës ai punoi për familje të shquara në Venecia, si dhe Ferdinand Maria, Zgjedhësi i Bavarisë dhe për guvernatorin e Milanos.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco