Biden thirr ekspertët për konsultime mbi takimin me Putin

Biden thirr ekspertët për konsultime mbi takimin me Putin

17:44, 15/06/2021
A+ Aa A-

Presidenti i SHBA Joseph Biden mbajti një takim përgatitor me ekspertë të Rusisë, përpara takimit të nivelit të lartë me Presidentin rus Vladimir Putin.

Një reporter i CNN raporton, duke cituar burime të mirëinformuara, se Biden u takua me ish-zyrtarin e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të ngarkuar me Rusinë dhe Euroazinë, Angel Stent, drejtor për Rusinë në Këshillin e Sigurimit Kombëtar Fiona Hill, ish-ambasadorët e SHBA në Rusi Michael McFaul dhe John Teft, ekspert i diskutueshëm për Rusinë Michael Rozhansky dhe ish Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Rose Gottenmiller.

Grupi i ekspertëve arriti një konsensus që Biden, pas bisedimeve me Putin, nuk duhet të mbante një konferencë të përbashkët shtypi.

Si Nënkryetar i Shteteve të Bashkuara në administratën e Barack Obama, Biden gjithashtu u këshillua me ekspertë për Rusinë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco