Disa arsye për të festuar: Mijëra studentë mblidhen në një ceremoni diplomimi masiv në Wuhan

Disa arsye për të festuar: Mijëra studentë mblidhen në një ceremoni diplomimi masiv në Wuhan

15:44, 15/06/2021
A+ Aa A-

Më shumë se 11,000 studentë të veshur me uniformë diplomimi dhe kapele,morën pjesë në një ceremoni diplomimi masiv në Wuhan, më shumë se një vit pas heqjes së anti-kufizimeve në atë qytet, epiqendra e epidemisë.

Karantina e 11 milion banorëve të Wuhan më 23 janar 2020, dha një sinjal për seriozitetin e infeksionit, i cili që prej asaj kohe është përhapur në të gjithë botën.

Pas 76 ditësh bllokim të rreptë, qyteti gradualisht u kthye në ritmin e tij normal nga Prilli 2020, ashtu si edhe pjesa tjetër e Kinës, ku infeksioni u ndalua praktikisht.

Në shenjë të relaksimit të qytetarëve, pak studentë mbanin maska ​​në një ceremoni të organizuar të Dielën në një shkollë në atë qytet.

Midis studentëve të ulur në rreshtat e mbushur me njerëz, më shumë se 2,200 duhej të merrnin diplomat e tyre vitin e kaluar, por ceremonia u shty për shkak të epidemisë.

Sipas të dhënave zyrtare, Kina ka regjistruar më shumë se 90,000 raste të vdekjeve Covid-19 dhe 4,636 që nga fillimi i vitit 2020 dhe numri më i madh ishte në Wuhan.

Megjithëse infeksioni u ndalua shpejt, shpërthime të reja shfaqen herë pas here në Kinë, dhe më e fundit në javët e fundit është në metropolin e Kantonit, në jug të vendit, ku dy raste të infeksionit u raportuan sot.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco