Lajmi i fundit

Basha reagon pas raportit të OSBE/ODIHR-it: Provë e tjetërsimit të vullnetit të shqiptarëve. 25 prilli nuk kishte lidhje me zgjedhjet e lira

Australia nën kthetrat e minjve: Murtaja shkatërruese që po shfaros gjithçka

Australia nën kthetrat e minjve: Murtaja shkatërruese që po shfaros gjithçka

14:49, 15/06/2021
A+ Aa A-

Pasi i mbijetuan viteve të thatësirës gjymtuese, fshatarët në lindje të Australisë janë futur në një betejë disa mujore me një luzmë minjsh që derdhen nëpër fusha dhe po gllabërojnë të korrat e fituara me vështirësi.

Fermeri Col Tink përdor një fshesë për të shtyrë qindra minj endacakë drejt një kurthi të improvizuar industrial - në thelb një vaskë të madhe uji ku mbyten.

Kjo është një përpjekje brutale e thjeshtë për të ngadalësuar murtajën që ka përfshirë fermën e tij - afër qytetit rural të Dubbo - dhe mijëra ferma të tjera si ajo në të gjithë Australinë lindore.

Image

Por përpjekjet e Tink nuk kanë shkaktuar ndonjë dëm tek ata. Minjtë vazhdojnë të hanë depot me drithëra dhe sanë ndërkohë që gjithçka tjetër që hahet më tej mbetet nën sulm të vazhdueshëm.

Videot janë shpërndarë në të gjithë botën së bashku me raportet e pacientëve të kafshuar në spital, makineritë e shkatërruara dhe tufat e minjve që kalojnë nëpër rrugë në mënyrë masive.

Murtaja është e fundit në një varg katastrofash që godasin fermerët në Australi. Një thatësirë ​​shumëvjeçare u pasua nga muaj të tërë zjarresh shkatërruese nga fundi i vitit 2019, para se shirat e mirëpritur të bëheshin dëmtuese të përmbytjeve në disa rajone.

"Babai im është akoma gjallë, është 93 vjeç, dhe këto janë tre vitet më të këqija që ai ka parë ndonjëherë gjatë jetës së tij, dhe unë mendoj se është ndoshta murtaja më e keqe e miut që ai ka parë gjithashtu," tha Tink, i cili kryesisht merret me bagëtinë.

Image

Por perspektiva e kësaj murtaje që të vazhdojë gjatë dimrit të hemisferës jugore e bën atë të frikësohet për përgatitjet përpara periudhës tjetër të thatë - e cila është gjithmonë në horizont.

"Nëse nuk kemi një dimër të vërtetë të ftohtë dhe mjaft të lagësht,  jam pak i shqetësuar se çfarë do të ndodhë në pranverë," tha 65-vjeçari për AFP.

 Infektimet 'kronike'

Parashikimi nuk është i mirë, sipas Steve Henry, një oficer kërkimesh në agjencinë shkencore kombëtare të Australisë, CSIRO.

"Kur mbaron një murtajë miu, ata thjesht zhduken brenda natës", tha Henry, i cili ka studiuar kafshë dëmtuese në Australi për gati tre dekada.

"Sigurisht që nuk po e shohim atë për momentin."

Minjtë janë një dëmtues i keq në Australi, që ku ka arritur së bashku me kolonistët e parë britanikë.

Brejtësi i imët është përshtatur pothuajse në mënyrë të përsosur për të shfrytëzuar lulëzimin natyral të bujqësisë në klimën australiane, që do të thotë se murtajat nuk janë të rralla.

Por numrat e tyre këtë vit kanë qenë "astronomikë", sipas 74-vjeçarit Terry Fishpool, një prodhues drithërash nga Tottenham aty pranë.

ImageImageImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco