Arrestohet i gjithë personeli i Fast Food, se nuk i dha policëve, hamburgerë falas

Arrestohet i gjithë personeli i Fast Food, se nuk i dha policëve, hamburgerë falas

14:14, 15/06/2021
A+ Aa A-

Të 19 punëtorët në një restorant të ushqimit të shpejtë në Pakistan u arrestuan pasi refuzuan t'i jepnin një grupi oficerësh policie hamburgerë falas, javën e kaluar.

Stafi i zinxhirit të restoranteve Johnny & Jugnu në Lahore u rrethua në orën 20:00 GMT të shtunën dhe u mbajt në paraburgim për tërë natën.

"Kjo nuk është hera e parë që diçka e tillë ka ndodhur ... në restorantin tonë," tha një deklaratë nga zinxhiri i restorantit të hamburgerëve.

Nëntë oficerë policie të përfshirë në incident tani janë pezulluar.

Zyrtari i lartë i policisë provinciale Inam Ghani njoftoi pezullimet në Tëitter, duke thënë: "Askush nuk lejohet të marrë ligjin në duart e tij. Padrejtësia nuk do të tolerohet. Të gjithë ata do të dënohen."

Në një deklaratë të postuar në Facebook, Johnny & Jugnu thanë se një grup oficerësh policie kishin shkuar në restorant dy ditë para incidentit dhe kishin kërkuar burgerë falas.

"Me të refuzuar kërkesën e tyre për hamburgerë falas, e cila është bërë një praktikë e zakonshme për ta, oficerët e policisë kërcënuan menaxherët tanë dhe u larguan, për t'u kthyer të nesërmen për të ngacmuar më tej dhe për të bërë presion ndaj ekipeve tona ... me argumente të pabazuara," tha.

Më 11 qershor, tha, "disa oficerë policie erdhën në dyqanin tonë dhe e morën menaxherin tonë në paraburgim, pa dhënë asnjë arsye. Pastaj ata boshatisën të gjithë dyqanin tonë, duke marrë të gjithë ekuipazhin tonë të kuzhinës, përfshirë dhe pjesën tjetër të menaxherët ".

Restoranti gjithashtu tha që stafit nuk iu lejua të mbyllte kuzhinën, duke lënë "zjarrin akoma në punë, klientët duke pritur për porositë e tyre".

Punëtorët u ndaluan për shtatë orë dhe thanë se oficerët i " i ngacmonin, i shtynin sepse nuk iu dhanë hamburgerë falas".

Kryeministri Pakistan Imran Khan më parë ka bërë thirrje për një reformë të forcës policore të rajonit Punjab, duke thënë se politikanët vendas kishin caktuar "miq" për të drejtuar rajonet e policisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco