Lajmi i fundit

LIVE/ Ish-kryeministri Sali Berisha në konferencë për mediat në hotel Rogner

VIDEO/ Gazetarja e CNN u tregon shikuesve për diagnozën e saj me kancer

VIDEO/ Gazetarja e CNN u tregon shikuesve për diagnozën e saj me kancer

13:00, 15/06/2021
A+ Aa A-

Gazetarja e njohur e CNN, Christine Amanpour u tha shikuesve të hënën se ajo është diagnostikuar me kancer të vezoreve.

“Unë kam kryer një operacion të madh dhe të suksesshëm për të hequr një pjesë të vezoreve, dhe tani po kaloj disa muaj kimioterapi për prognozën më të mirë të mundshme afatgjatë dhe kam besim”- tha Amanpour, në fillim të programit të saj të përditshëm televiziv.

Amanpour, është një nga gazetaret më të njohura në botë, pjesërisht për shkak të pasqyrimit të saj të patrembur të konflikteve ndërkombëtare. Ajo ka qenë jashtë ekranit për katër javët e fundit për shkak të diagnozës dhe operacionit.

Në njoftimin e saj në kohë reale, Amanpour vuri në dukje se kanceri i vezoreve është shumë i zakonshëm, duke prekur “miliona gra në të gjithë botën”.

Duke folur nga shtëpia e saj në Londër, Aman pour tha se ndihet “me fat që ka sigurim shëndetësor përmes punës dhe mjekëve të pabesueshëm që po më trajtojnë në një vend si ky nga, natyrisht, NHS e shkëlqyer”, duke iu referuar Shërbimit Kombëtar të Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar.

Pasi foli për operacionin dhe kimioterapinë e saj, Amanpour tha, “Unë po jua tregoj këtë në interes të transparencës”. 

Ajo tha se dëshironte të “nxisë gratë të edukojnë veten e tyre mbi këtë sëmundje; të marrin të gjitha kontrollet dhe skanimet e rregullta që mundeni; të dëgjoni gjithmonë trupat tuaj; dhe natyrisht të siguroni që shqetësimet tuaja të ligjshme mjekësore të mos hidhen poshtë ose zvogëlohen”.

Amanpour falënderoi gjithashtu stafin e programit të saj dhe Bianna Golodryga, analistin e çështjeve globale të CNN, i cili zëvendësoi “Amanpour” për katër javët e fundit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco