Britania e Madhe dhe Australia bien dakord për  marrëveshjen e parë të tregtisë

Britania e Madhe dhe Australia bien dakord për marrëveshjen e parë të tregtisë

12:50, 15/06/2021
A+ Aa A-

Një marrëveshje tregtare midis Britanisë së Madhe dhe Australisë është rënë dakord midis kryeministrit Boris Johnson dhe homologut të tij, Scott Morrison, raporton BBC.

Downing Street tha se pakt i ri nënkuptonte produkte britanike të tilla si makina, uiski skocez, biskota dhe qeramika do të ishte më e lirë për të shitur në Australi.

Megjithatë, ka pasur shqetësime nga fermerët në Mbretërinë e Bashkuar mbi marrëveshjen.

Kjo është marrëveshja e parë tregtare që do të ndërtohet, pasi Mbretëria e Bashkuar u largua nga BE.

Është parë si një hap i rëndësishëm drejt Mbretërisë së Bashkuar duke u bashkuar me një marrëveshje më të gjerë të Tregtisë së Paqësorit të Azisë.

Si pjesë e Paktit, qeveria thotë se britanikët nën moshën 35 vjeç do të jenë në gjendje të udhëtojnë dhe të punojnë në Australi më lirshëm.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco