FOTO/ Sulm i tmerrshëm vetëvrasës, së paku 15 të vrarë në një kamp ushtrie në këtë shtet afrikan

FOTO/ Sulm i tmerrshëm vetëvrasës, së paku 15 të vrarë në një kamp ushtrie në këtë shtet afrikan

12:13, 15/06/2021
A+ Aa A-

Të paktën 15 njerëz u vranë të martën pas një bombe vetëvrasëse në një kamp ushtarak në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, tha një dëshmitar i Reuters i cili numëroi trupat në Spitalin Madina.

Zyrtarët në spital konfirmuan se të vdekurit u vranë në një sulm më herët gjatë ditës në një kamp të ushtrisë.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësit. Grupi islamik Al Shabaab shpesh kryen sulme me bomba në vendin e Bririt të Afrikës.

Një oficer ushtarak somalez, Odauaa Yusuf Rage, i tha medias shtetërore më herët të martën se 10 rekrutë të rinj ishin vrarë dhe 20 të tjerë u plagosën, kur një bombardues vetëvrasës shpërtheu eksplozivët në një pikë kontrolli jashtë kampit ushtarak të Përgjithshëm “Degaban” në kryeqytet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco