Izraeli, vendi i parë që ndalon shitjen e gëzofit në industrinë e modës

Izraeli, vendi i parë që ndalon shitjen e gëzofit në industrinë e modës

09:06, 13/06/2021
A+ Aa A-

Izraeli të Mërkurën ndaloi shitjen e gëzofit në industrinë e modës, duke u bërë vendi i parë në botë që mori një vendim të tillë, të cilin shumë e karakterizuan si një pikë kthese në historinë e modës.

"Industria e gëzofit po shkakton vdekjen e qindra miliona kafshëve në të gjithë botën dhe po sjell një mizori dhe vuajtje të papërshkrueshme," tha Ministri i Mjedisit Gila Gamliel në një deklaratë pas nënshkrimit të ndryshimit.

"Përdorimi i lëkurave të kafshëve të egra dhe gëzofeve për industrinë e modës është i pamoralshëm dhe sigurisht i panevojshëm.

Veshjet me lesh kafshësh nuk mund të mbulojnë industrinë brutale të vrasjeve.

Nënshkrimi i këtyre rregulloreve do ta bëjë tregun izraelit të modës më miqësor ndaj mjedisit dhe shumë më miqësor ndaj kafshëve", Gamliel tha.

Vendimi u mirëprit nga OJQ-ja për mbrojtjen e kafshëve Animals Tani, e cila e vlerësoi atë si një "moment historik" që "kafshët e panumërta do të shpëtonin nga ferri i ndustrisë së gëzofit".

Në një deklaratë, OJQ-ja shtoi: "Ne kemi luftuar për vite me radhë për të ndaluar shitjen e gëzofit në industrinë e modës dhe që nga fillimi, 86% e publikut Izraelit e mbështeti atë."

Ata falënderuan Ministrat Gamlieli dhe Tal Gilboi, këshilltari i kryeministrit për të drejtat e kafshëve dhe partnerët në luftën e gjatë "Lërini Kafshët të Jetojnë" dhe Koalicionin Ndërkombëtar.

Vendimi për të ndaluar tregtinë e leshit e bën Izraelin vendin e parë në botë që e bën këtë, edhe pse shteti amerikan i Kalifornisë kaloi një ndalim të ngjashëm në 2019.

Në tetor, kur Gamliel njoftoi për herë të parë planet, ishte e qartë se lejet e ardhshme për tregtinë e gëzofit do të vazhdonin të lëshoheshin, por vetëm në raste të caktuara.

Këto leje lëshohen nga Autoriteti i Natyrës dhe Parqeve, por këto kritere të reja do t'i kufizojnë ato në dhënien vetëm në rastet e "kërkimit shkencor, arsimit, mësimdhënies dhe qëllimeve dhe traditave fetare".

Kategoria e fundit mund të jetë veçanërisht e diskutueshme për shkak të rolit që gëzofi luan në traditën e hebrenjve ortodoksë, të cilët shpesh mbajnë kapele lesh të quajtura streimeli, megjithëse është e mundur që ata të bëjnë  një përjashtim.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco