Biden nis turin e parë jashtë shtetit për t'u dhënë siguri aleatëve dhe takuar Putinin

Biden nis turin e parë jashtë shtetit për t'u dhënë siguri aleatëve dhe takuar Putinin

07:36, 09/06/2021
A+ Aa A-

Uashington  - Presidenti Joe Biden është i etur për të rikthyer Shtetet e Bashkuara në skenën botërore, duke u dhënë siguri aleatëve evropianë të tronditur thellë nga paraardhësi i tij dhe nxitur demokracinë si mbrojtjen e vetme të forcave në rritje të autoritarizmit.

Biden ka ndërmarrë hapa në udhëtimin e tij tetëditor në terma gjithëpërfshirës, ​​duke besuar se Perëndimi duhet të demonstrojë publikisht se mund të konkurrojë ekonomikisht me Kinën ndërkohë që bota del nga pandemia e koronavirusit.

Duke u drejtuar për në takimin në fund të udhëtimit, me Vladimir Putin të Rusisë, Biden do të synojë të sigurojë kryeqytetet evropiane që Shtetet e Bashkuara mund të llogariten edhe një herë si një partner i besueshëm për të penguar agresionin e Moskës si në frontin e tyre lindor ashtu edhe në fushat e tyre të betejës në internet.

Udhëtimi do të ketë më shumë lidhje me mesazhet sesa veprimet specifike ose marrëveshjet. Dhe përparësia kryesore për Biden, i cili niset të mërkurën për në ndalesën e tij të parë në Mbretërinë e Bashkuar, është që të bindë botën se administrata e tij nuk është thjesht një devijim fluturak në trajektoren e një politike të jashtme amerikane.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco