‘Virusi do të kthehet të na kafshojë’, paralajmëron eksperti Dr. George Pavlakis, shefi i 'Human Retrovirus Section' në 'American National Cancer Institute' në SHBA

‘Virusi do të kthehet të na kafshojë’, paralajmëron eksperti

10:11, 28/05/2021
A+ Aa A-

Një ekspert i virologjisë me bazë në SHBA kritikoi gabimet në protokollet e sigurisë shëndetësore për udhëtimet në ishujt grekë, duke paralajmëruar se "virusi do të kthehet të na kafshojë nëse e shpërfillim atë".

"Edhe pse ne kemi standardet, informacionin, ne po hapemi pa respektuar asnjë standard dhe kjo është evidente kudo përreth jush", tha Dr. George Pavlakis, një gjurmues i vjetër dhe shef i Seksionit të Retrovirusit Njerëzor në Institutin Kombëtar Amerikan të Kancerit, në prononcimin për televizionin Mega të premten.

Duke treguar një njoftim të fundit nga qeveria hollandeze që po i fut ishujt e Egjeut Jugor përsëri në listën e saj "portokalli" të udhëtimit që nga e diela - që do të thotë që udhëtarët që kthehen nga këto ishuj duhet të hyjnë në karantinë kur të kthehen – Dr. Pavlakis paralajmëroi për rrezikun të shpërthimeve të mëdha në destinacionet popullore të pushimeve dhe ndikimin shkatërrues që do të kishte në turizëm.

"Ndonjëherë ndjej se po i largojmë sytë ", tha ai, duke përmendur shembullin e ishullit Kos, i cili pret të paktën 120,000 turistë nga Hollanda këtë verë.

I pyetur nëse ai beson se heqja e vazhdueshme e kufizimeve të bllokimit ishte e nevojshme për t'i dhënë njerëzve "hapësirë ??për të marrë frymë", eksperti grek tha "njerëzit mund të marrin frymë kur të bëhemi Portugalia dhe të mundim valën e tretë".

"Vala e tretë në Greqi u ngrit gradualisht dhe ka zgjatur për një kohë shumë të gjatë dhe tani ajo po tërhiqet më gradualisht dhe me torturë," tha Pavlakis. “Ne kemi nga 50 deri në 80 vdekje çdo ditë. Një autobus me njerëz po flijohet çdo ditë. ”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco