Lajmi i fundit

LISTA/ Sekuestrohen miliona euro prona në Vlorë

Izraeli shënjestron shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit

Izraeli shënjestron shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit

08:47, 16/05/2021
A+ Aa A-

Ushtria izraelite ka thënë të dielën se kishte në shënjestër shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza pas gati një jave sulmesh të mëdha ajrore dhe raketa në Izrael nga territori i sunduar nga grupi militant islamik.

Gjenerali Hidai Zilberman, zëdhënës i ushtrisë, i ka thënë radios së ushtrisë së Izraelit të dielën se ushtria shënjestroi shtëpinë e Yehiyeh Sinwar, udhëheqësi më i lartë i Hamasit brenda territorit, i cili ka të ngjarë të fshihet së bashku me pjesën tjetër të nivelit të sipërm të grupit.

Shtëpia e tij ndodhet në qytetin Khan Younis, në jug të Rripit të Gazës. Ushtria ka thënë se shënjestroi gjithashtu shtëpinë e vëllait të Sinwar.

Hamas dhe grupi militant islamik Xhihad kanë pranuar që i janë vrarë 20 persona që kur shpërthyen luftimet të hënën, ndërsa Izraeli thotë se numri real është shumë më i lartë.

Raundi i fundit i luftimeve - më i keq që nga lufta e vitit 2014 në Gaza - ka vrarë të paktën 145 palestinezë në Gaza, përfshirë 41 fëmijë dhe 23 gra. Tetë izraelitë janë vrarë, duke përfshirë një djalë 5-vjeçar dhe një ushtar.

Të shtunën, Izraeli bombardoi shtëpinë e Khalil al-Hayeh, një figurë e vjetër në degën politike të Hamasit, duke thënë se ndërtesa shërbeu si pjesë e "infrastrukturës terroriste" të grupit. Nuk kishte asnjë raport për fatin e al-Hayeh ose për ndonjë viktimë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco