Brenda tuneleve të vdekjes së Hamasit, aty ku bëhen kontrabanda e armëve dhe sulmet ndaj Izraelit

Brenda tuneleve të vdekjes së Hamasit, aty ku bëhen kontrabanda e armëve dhe sulmet ndaj Izraelit

12:05, 15/05/2021
A+ Aa A-

Në një luftë të pabarabartë për shkak të kapaciteteve të ndryshme të armatimit, militantët palestinezë janë përpjekur të gjejnë mënyra të ndryshme për të sulmuar forcat izraelite, të cilat janë gjithnjë në gatishmëri.

Tunelet nëntokësore janë një prej zgjidhjeve të Hamasit për të organizuar sulme të befasishme ndaj Izraelit dhe për të bërë kontrabandë armësh mes dy vendeve.

Hamas , autoriteti qeverisës në Rripin e Gazës , ka ndërtuar një rrjet të sofistikuar të tuneleve ushtarake që kur kapi kontrollin e Rripit në 2007.

Sistemi i tunelit degëzohet nën shumë qytete të Gazanit, të tilla si Khan Yunis , Jabalia dhe kampi i refugjatëve Shati . Tunelet e brendshme, që kalojnë disa dhjetra kilometra brenda Rripit të Gazës, kanë disa funksione.

 Hamas përdor tunelet për të fshehur arsenalin e tij të raketave nën tokë, për të lehtësuar komunikimin, për të lejuar që rezervat e municionit të fshihen dhe për të fshehur militantët, duke e bërë të vështirë zbulimin nga ajri. Udhëheqësi i Hamasit tha në një intervistë për Vanity Fair se sistemi i tunelit është një strukturë mbrojtëse, e krijuar për të vendosur pengesa kundër arsenalit të fuqishëm ushtarak të Izraelit dhe për t'u përfshirë në sulme kundër linjave të IDF .

Ai pranoi se tunelet përdoren për depërtimin e Izraelit, por tha se operacionet sulmuese kurrë nuk kanë shkaktuar vdekjen e civilëve në Izrael dhe mohoi akuzat për sulme të planifikuara masive ndaj civilëve izraelitë.

Gjatë ditëve të fundit të bombardimeve të aviacionit izraelit raportohet se është shkatërruar një rrjet i madh tunelesh të Hamasit në nëntokën e qytetit të Gazës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco