Gaza e drobitur në ditën e festës së Bajramit ndërsa dhuna përhapet në Izrael

Gaza e drobitur në ditën e festës së Bajramit ndërsa dhuna përhapet në Izrael

11:21, 13/05/2021
A+ Aa A-

Qyteti Gaza, Rripi i Gazës - Palestinezët të drobitur, të enjten u përgatitën për një festë të zymtë që shënonte fundin e muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, ndërsa Gaza u përgatit për më shumë sulme ajrore izraelite dhe dhunë të ndezur në të gjithë Izraelin pas javësh protestash dhe dhune në Jeruzalem, njofton Associated Press.

Shpërthimi i dhunës në Lindjen e Mesme ka arritur më thellë në Izrael se në çdo kohë që nga intifada apo kryengritja palestineze e vitit 2000.

Turmat arabe dhe hebreje po përshkojnë rrugët, duke rrahur egërsisht njerëzit dhe duke djegur makina, dhe fluturimet po anulohen ose devijohen nga aeroporti kryesor i vendit.

Tre luftërat e fundit midis Izraelit dhe sundimtarëve militantë të Gazës, Hamas, ishin kryesisht të kufizuara në territorin e varfër dhe të bllokuar palestinez dhe komunitetet izraelite në kufi.

Por ky raund i luftimeve - i cili si intifada, filloi në Jeruzalem - duket se po përplaset shumë larg, duke copëtuar vendin në shtresat e tij.

Fitër Bajrami, festa që shënon fundin e një muaji agjërimi, është zakonisht një kohë festive kur familjet blejnë rroba të reja dhe mblidhen për festa të mëdha.

Por në Gaza banorët po përgatiten për më shumë shkatërrime ndërsa militantët lëshojnë një breshëri raketash pas tjetrit dhe Izraeli kryen valë sulmesh ajrore që vrasin, duke ngritur gulshe tymi në ajër. Që kur raketat filluan të hënën, Izraeli ka rrëzuar dy ndërtesa shumëkatëshe ku strehohet Hamasi pasi paralajmëroi civilët të evakuohen.

Hamasi, grupi militant islamik që kapi pushtetin në Gaza nga forcat rivale palestineze në 2007, u kërkoi besimtarëve të mbanin lutjet e Bajramit  brenda shtëpive të tyre ose xhamive më të afërta në vend që të dilnin jashtë, siç është tradicionale.

Hassan Abu Shaaban u përpoq të lehtësonte gjendjen shpirtërore duke u dhënë ëmbëlsira kalimtarëve pas lutjeve, por pranoi se "nuk ka fare atmosferë për Bajramin".

"Të gjitha janë sulme ajrore, shkatërrime dhe shkatërrime," tha ai. "Zoti i ndihmoftë të gjithë".

Militantët e Gazës vazhduan të bombardojnë Izraelin me raketa të pandërprera gjatë gjithë ditës dhe deri të enjten herët. Sulmet sollën jetën në një ngërç në komunitetet jugore afër Gazës, por gjithashtu arritën deri në veri si zona e Tel Avivit, rreth 70 kilometra (45 milje) në veri, për të dytën ditë.

Izraeli ka filluar devijimin e disa fluturimeve hyrëse nga Aeroporti Ndërkombëtar Ben Gurion, afër Tel Aviv, në pistën Ramon në jug të vendit, tha Ministria e Transportit. Disa fluturime janë anuluar gjithashtu ditët e fundit.

ImageImageImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco