Ata erdhën për të vrarë! - Bastisja më vdekjeprurëse e Policisë në favelat e Rios, ngre thirrjet për ndryshim

Ata erdhën për të vrarë! - Bastisja më vdekjeprurëse e Policisë në favelat e Rios, ngre thirrjet për ndryshim

14:41, 11/05/2021
A+ Aa A-

Favelat e Rios kanë parë tmerre të panumërta që kur konflikti i drogës filloi të intensifikohej në vitet 1980 dhe masakra në Jacarezinho ka shkaktuar një valë proteste.

I tronditur, pa këpucë dhe me një plagë plumbash në njërën nga këmbët e tij, i riu lëvizi nëpër derën e përparme të Flávia Luciana rreth orës 8 të mëngjesit të enjten e kaluar ndërsa konflikti i drogës me dekada në Rio zhytej në thellësi të reja të tmerrshme.

"Me ndihmo! Per dashurinë e Zotit! Ndihmomë!”: Ajo e mban mend atë duke iu lutur ndërsa i kërkonte të hynte brenda. Ky do të ishte një nga veprimet e tij të fundit. Rreth 30 minuta më vonë, dëshmitarët thonë se një grup i vogël i forcave speciale të Policisë u shfaqën jashtë në korsinë e Saint Manuel, një rrugicë e ngushtë në zemër të Jacarezinho, një nga favelat më të mëdha të qytetit.

Me armët e ngritura, ata u ngjitën dy shkallë në derën e Lucianës. Njëri hyri brenda, duke ndjekur të plagosurin - dhe me sa duket njeriun e paarmatosur - në dhomën e gjumit me mure rozë të vajzës së saj nëntë vjeçare, ku një tabelë mbi shtrat lexonte: "Këtu fle një princeshë".

Babai i vajzës, André Franklin, mban mend se kishte dëgjuar një, ndoshta dy të shtëna ndërsa ai dhe fëmija i tij i ngrirë u zbritiposhtë shkallëve të rrugës që së shpejti do të mbushej me trupa të mbushur me plumba dhe do të lahej me gjak. "Gjashtë [u vranë] në këtë rrugë: një këtu këtu dhe pesë në shtëpinë ngjitur", tha Flávia Luciana, një shitëse ushqimesh 43-vjeçare.

21 burra të tjerëvendas dhe një oficer policie, André Frias, gjithashtu do të vdisnin kur forcat e sigurisë vërshuan nëpër favela në sulmin më vdekjeprurës të Policisë në historinë e një prej qyteteve më të dhunshme në botë.

"Ata nuk erdhën për të arrestuar askënd. Ata thjesht erdhën për të vrarë, ”tha Norma Bastos, një predikuese vendase ndërsa shëtiste nëpër rrugicat gjarpëruese të komunitetit, nëpër shtëpitë e mbushura me plumba që jepnin dëshmi për intensitetin e dhunës.

Leandro Souza, një tjetër udhëheqës i komunitetit, tha se ai kishte qenë dëshmitar i përleshjeve të panumërta dhe ndërhyrjeve të Policisë gjatë 39 viteve të jetës së tij në Jacarezinh.

“Por kjo ishte luftë, luftë absolute ... jeta njerëzore nuk vlente asgjë këtu. Ishte një masakër totale… një gjueti shtrigash… një film horror që kurrë nuk kam menduar se do ta shihja në jetën reale, ”tha Souza ndërsa aktivistët e tronditur u mblodhën në shkollën samba të Favela për të soditur vrasjet.

Favelat e Rios kanë parë tmerre të panumërta që kur konflikti i drogës filloi të intensifikohej në mes të viteve 1980 dhe armët e kokainës dhe të luftës filluan të përmbytnin komunitete të tilla si Jacarezinho, një bastion i vjetër për grupin e drogës “Komanda e Kuqe”. Që nga ajo kohë mijëra njerëz - burra të rinj në shumicë me ngjyrë - kanë humbur jetën për shkak të përleshjeve të paepur, të nxitura nga korrupsioni midis Policisë, trafikantëve të drogës dhe, gjithnjë e më shumë, bandave paraushtarake me lidhje me shtetin.

Por asnjëherë më parë nuk kanë humbur kaq shumë jetë në një operacion të vetëm dhe masakra si në Jacarezinho - si dhe dyshimet se disa viktima janë ekzekutuar pa gjyq – ç’ka ka shkaktuar një valë proteste dhe një stuhi politike për vijën e ashpër që Brazili ka ndjekur që kur Jair Bolsonaro u bë president në 2019.

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco