Regjistrimi në Kinë tregon rritjen më të ngadaltë të popullsisë në dekada

Regjistrimi në Kinë tregon rritjen më të ngadaltë të popullsisë në dekada

14:40, 11/05/2021
A+ Aa A-

Rritja e popullsisë së Kinës në dekada deri në vitin 2020 ra në minimumin e të dhënave zyrtare që datojnë nga vitet 1950, duke nxitur presionin mbi Pekinin për të rritur stimujt për çiftet për të pasur më shumë fëmijë dhe për të shmangur një rënie të pakthyeshme.

Me rritjen e ngadalësuar që nga fillimi i një politike për një fëmijë në fund të viteve 1970, rezultatet e vitit 2020 të regjistrimit të vendit një herë në dekadë, botuar të martën, treguan se popullsia e Kinës kontinentale u rrit me 5.38% duke arritur në 1.41 miliardë.

Kjo krahasuar me një rritje prej 5.84% me 1.34 miliardë banorë në regjistrimin e vitit 2010 dhe përqindja dyshifrore rritet në të gjithë gjashtë sondazhet zyrtare të popullsisë të Kinës që datojnë nga 1953.

Në 2016, Kina e zëvendësoi politikën e saj me një fëmijë - fillimisht e vendosur për të ndaluar një shpërthim të popullsisë në atë kohë - me një dy fëmijë si kufi

Në muajt e fundit, media shtetërore e Kinës ka qenë gjithnjë e më e zymtë në pikëpamje, duke thënë se popullsia mund të fillojë të tkurret në vitet e ardhshme. Kombet e Bashkuara parashikojnë që numri i njerëzve që jetojnë në territorin e Kinës do të arrijë kulmin në 2030 përpara se të ulet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco