Lajmi i fundit

VIDEO/ Momentet e frikshme, lojtari I Danimarkës u trondit nga arresti kardiak disa sekonda përpara se të përplasej në tokë

Zbulohet tunel për arratisje në qendrën e paraburgimit në Australi

Zbulohet tunel për arratisje në qendrën e paraburgimit në Australi

13:11, 11/05/2021
A+ Aa A-

Një tunel nëntokësor për arratisjem 20 metra i gjatë është zbuluar në një qendër ndalimi të imigrantëve në Australi, thonë aktivistët e refugjatëve.

Tuneli, në qendrën e ndalimit Yongah Hill pranë Perth, thuhet se ishte brenda pesë metrash të perimetrit të vendit kur u gjet.

Më shumë se 300 njerëz, përfshirë azilkërkues dhe kriminelë që përballen me dëbimin, po jetojnë në këtë vend.

Tuneli, që thuhet të jetë tre metra i thellë, të çonte nga një dhomë në një nga blloqet e akomodimit dhe kalonte dy gardhe të brendshme e vazhdonte drejt gardhit të jashtëm, tha grupi i fushatës Koalicioni i Veprimit për Refugjatët.

Sipas ABC Neës, një numër i të arrestuarve u zhvendosën në një pjesë tjetër të objektit pas zbulimit.

Chris Antonio, presidenti i Shire of Northam, i tha ABC se tuneli ishte i gjatë vetëm 2.4 metër. "Për sa jemi të vetëdijshëm, situata është nën kontroll dhe ne jemi gjithashtu të vetëdijshëm se nuk kishte asnjë të arratisur, ishte vetëm një përpjekje," tha ai.

Ishte e paqartë se sa njerëz punuan për tunelit dhe forca kufitare australiane ende nuk ka komentuar mbi incidentin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco