Lajmi i fundit

Bardhi: Një tjetër burgaxhi i Edi Ramës do të largohet nga qeverisja

Protestat anti-qeveri në Kolumbi, qytetarët nuk stepen, paralajmërojnë mediat: Nuk dilet lehtë nga kjo situatë

Protestat anti-qeveri në Kolumbi, qytetarët nuk stepen, paralajmërojnë mediat: Nuk dilet lehtë nga kjo situatë

08:43, 10/05/2021
A+ Aa A-

Mobilizimi i mijëra qytetarëve te Kolumbisë kundër qeverisë së tyre filloi me një grevë kombëtare në 28 Prill për të kundërshtuar një projekt-ligj të ri tatimor të paraqitur në kongres nga presidenti i qendrës së djathtë të Kolumbisë, Iván Duque.

Ai argumentoi se rritjet e taksave ishin shumë të nevojshme për të mbuluar një vrimë boshllëqe në financat publike të krijuara nga pandemia e COVID-19, e cila bëri që GDP e Kolumbisë të tkurret me 6.8% në 2020.

Masat do të kishin ulur pragun në të cilin punëtorët fillojnë të paguajnë tatimin mbi të ardhurat, do të rritnin taksat për bizneset dhe do të zgjeronin TVSH-në. Duque hoqi ligjin në 2 maj dhe ministri i tij i financave dha dorëheqjen të nesërmen.

Por protestat nuk kanë të bëjnë vetëm me reformën e taksave. Protestuesit e panë propozimin si provë që qeveria nuk e kupton ndikimin brutal që ka pasur pandemia në kolumbianët e zakonshëm – 2.5 milion njerëz ranë nga klasa e mesme në 2020 dhe më shumë se gjysma e popullsisë tani po jeton në varfëri.

Një indeks i botuar në nëntor nga studiues nga e gjithë Amerika Latine e renditi Kolumbinë si vendin më të pabarabartë në rajon, i cili është një nga pjesët më të pabarabarta të botës. Ai gjithashtu vuan korrupsionin politik endemik, të sjellë në dritë në një seri skandalesh në vitet e fundit.

Sindikatat organizuan protestat, por atyre u janë bashkuar njerëz të klasës së mesme dhe grupe autoktone. Ata po bëjnë thirrje për ndryshime legjislative për ta bërë shoqërinë më të barabartë, përfshirë reformat në shëndetësi dhe arsim, si dhe reformën e policisë dhe zbatimin më të mirë të marrëveshjeve të paqes të Kolumbisë me grupet revolucionare marksiste.

Ajo që po ndodh në Kolumbi sot i bën jehonë fuqimisht protestave të pabarazisë që u përhapën në të gjithë Amerikën Latine në 2019, duke çuar qytete në Kili, Peru, Ekuador, Kolumbi dhe gjetkë në një qëndrim të qetë për javë të tëra.

Shumë – megjithëse jo të gjitha – nga ato lëvizje filluan si përgjigje ndaj vendimeve të politikave që rritën kostot e jetesës dhe shpejt u shndërruan në kryengritje të gjera për padrejtësinë sociale, varfërinë, shtypjen policore, korrupsionin dhe një mori problemesh të tjera që pllakosin rajonin.

Në të gjithë Amerikën Latine, pandemia ka thelluar këto shqetësime dhe ka shkaktuar një dëm të rëndë për komunitetet.

Duke përjashtuar Sh.B.A dhe Kanadanë, Amerikat përbëjnë më pak se 10% të popullsisë globale, por 29% të vdekjeve në botë nga COVID-19. Një kombinim i ekonomive informale, sistemeve të dobëta të kujdesit shëndetësor, rezistencës ndaj distancës sociale nga disa qeveri dhe shfaqjes së varianteve të reja të virusit ka të ngjarë të fajësojë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco