Lajmi i fundit

LISTA/ Sekuestrohen miliona euro prona në Vlorë

Jo kafshim në grykë, po shpim me gjilpëra: këtë ofron sot Kalaja e Drakulës në Rumani

Jo kafshim në grykë, po shpim me gjilpëra: këtë ofron sot Kalaja e Drakulës në Rumani

08:01, 10/05/2021
A+ Aa A-

Vizitorët në kështjellën e Drakulës po shpohen me gjilpëra në vend se çatajve dhe thonjvë në fyt që prisnin, pasi aty është ngritur një qendër vaksinash Covid-19.

Mjekët me postera që kanë shiringa në vend të dhëmbëve të vampirit, shfaqin reklama të Pfizer për këdo që viziton Kalanë e Bram të shekullit 14 në Rumaninë qendrore.

Kjo është pjesë e një përpjekje qeveritare për të inkurajuar më shumë rumunë që të goditen.

Disa besojnë se kështjella frymëzoi strofullën e vampirit për romanin ikonik të Bram Stoker, Drakula.

Rumania ka regjistruar pak më shumë se një milion infeksione që nga fillimi i pandemisë dhe gati 29,000 vdekje.

Qeveria e vendit thotë se dëshiron të vaksinojë 10 milion njerëz deri në shtator, por pothuajse gjysma e rumunëve thonë se nuk janë të prirur të marrin vaksinën - një nga nivelet më të larta të hezitimit në Evropë, sipas një studimi nga Globesec.

Kalaja e famshme shpreson që nisma e saj unike do të ndihmojë në rritjen e numrave të vaksinimit.

Gjatë çdo fundjave në maj, çdokush mund të paraqitet pa një takim për të bërë një vaksinë dhe ata gjithashtu marrin hyrje falas në ekspozitën e kalasë me 52 instrumenteve të torturës mesjetare.

Ekziston gjithashtu një shpresë që shërbimi të sjellë më shumë njerëz në kështjellën në malet Karpate të Rumanisë, ku numrat e turistëve kanë rënë gjatë pandemisë.

Kalaja ngrihet në mënyrë dramatike nga pyjet në rrëzë maleve Karpate, 170 km (105 milje) në veri të Bukureshtit. Ajo është shoqëruar me vampirin e shkrimtarit Stoker, Kont Drakulën, sepse mendohet se ka pritur Princin famëkeq Vlad , mbi të cilin bazohej romani Drakula.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco