Lampeduza: Më shumë se 1.000 migrantë arrijnë në ishullin italian

Lampeduza: Më shumë se 1.000 migrantë arrijnë në ishullin italian

07:39, 10/05/2021
A+ Aa A-

Më shumë se 1000 migrantë zbarkuan në ishullin italian të Lampeduzës brenda disa orësh të dielën, sipas raporteve të mediave lokale.

Vetëm një varkë mbante gati 400 burra, gra dhe fëmijë, tha agjencia italiane e lajmeve Ansa.

Kryetari i ishullit Toto Martello tha se ai besonte se rritja e mbërritjeve përkoi me motin e mirë.

Lampeduza është një nga portet kryesore të mbërritjes për njerëzit që dëshirojnë të arrijnë Evropën.

Më shumë anije u panë në brigjet e Maltës aty pranë, me shoqata bamirëse “Alarm Phone” tha se kishin nevojë për ndihmë.

"Një operacion shpëtimi mund të nxjerrë rreth 231 personash nga rreziku i mbytjes," tha shoqata.

Rreth 11,000 migrantë kanë zbarkuar në ishull që nga fillimi i vitit. Kjo është mbi shifrën e vitit të kaluar prej 4,105 për të njëjtën periudhë.

Sidoqoftë, është ende në ulje të vitit 2015 - kulmi i krizës së migrantëve.

Por rritja e papritur e së dielës ka bërë që politikani populist Matteo Salvini të kërkojë një takim me kryeministrin e përkohshëm, Mario Draghi.

"Me miliona italianë janë në vështirësi dhe ne nuk mund të mendojmë për mijëra emigrantë të paligjshëm," tha ai.

Z. Salvini aktualisht po pret gjykimin në lidhje me bllokimin e një anijeje shpëtimi me më shumë se 100 migrantë në bord nga ulja në Lampeduza në gusht 2019.

Prokurorët në Siçili e akuzojnë ish-Ministrin e Brendshëm për paraburgim të paligjshëm, me pasojë burg deri në 15 vjet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco