Papa Françesku i shqetësuar për rritjen e tensioneve në Jeruzalemin Lindor

Papa Françesku i shqetësuar për rritjen e tensioneve në Jeruzalemin Lindor

15:11, 09/05/2021
A+ Aa A-

Kreu i Kishës Katolike Romake, Papa Françesku, shprehu shqetësim rreth rritjes së tensioneve në Jeruzalemin Lindor.

"Unë po ndjek zhvillimet në Jeruzalemin Lindor me shqetësim të veçantë," tha Papa pas lutjes së së Dielës.

Siç tha ai, ai lutet që Jeruzalemi Lindor të jetë një vend tubimi ku nuk ka dhunë.

"Unë i bëj thirrje të gjithëve që të kërkojnë zgjidhje të përbashkëta në mënyrë që të respektojnë identitetin multi-fetar dhe multikulturor të qytetit të shenjtë. "Dhuna prodhon vetëm dhunë, dhe më në fund them shumë konflikte," tha Papa Françesku.

Të premten në mbrëmje, policia izraelite u përpoq të shpërndajë besimtarët në xhaminë Al-Aqsa duke përdorur bomba shoku dhe gaz lotsjellës.

Mediat palestineze  thanë se më shumë se 200 njerëz u plagosën në një sulm izraelit të Premten në Xhaminë Al-Aqsa, Porta e Damaskut në Qytetin e Vjetër dhe rrethin në Jeruzalemin Lindor.

Në ndërhyrjen e policisë izraelite, 90 persona u plagosën dje.

Sot, pas lutjes së mëngjesit, policia izraelite ndërhyri përsëri dhe 10 persona u plagosën.

Për myslimanët, Al-Aksa është vendi i shenjtë i tretë më i rëndësishëm dhe hebrenjtë besojnë se dikur kishte dy tempuj hebrenj në atë vend.

Kompleksi Al-Aksa, i cili mbulon 15 përqind të bërthamës së vjetër të Jeruzalemit Lindor, është nën okupimin izraelit dhe është pika e takimit e tre feve më të mëdha në botë.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco