Nju Jork, trupat e viktimave Covid-19 ruhen akoma në kamionë frigoriferikë

Nju Jork, trupat e viktimave Covid-19 ruhen akoma në kamionë frigoriferikë

08:43, 08/05/2021
A+ Aa A-

Trupat e viktimave të koronavirusit të Qytetit të Nju Jorkut janë ende duke u ruajtur në rimorkiotë frigorifer të shndërruara në morgje të improvizuara gjatë pikut të pandemisë një vit më parë, sipas zyrës së mjekut ligjor.

Morgu i përkohshëm afatgjatë në South Brooklyn Marine Terminal që mban 750 trupa - jo të gjithë viktima të Covid-19 - është një kujtesë për koronavirusin shkatërrimtar që silli aq viktima, që pushtoi spitalet e qytetit, morgjet dhe shtëpitë e varrimit pranverën e kaluar.

Kryebashkiaku i Nju Jorkut thotë se thashethemet për varrosje të përkohshme në parqet publike janë  plotësisht mashtrim.

Në fillim të prillit të vitit 2020, më shumë se 800 vdekje nga koronavirusi u raportuan në një ditë të vetme në Qytetin e Nju Jorkut . Gjatë javës së 5 prillit, një mesatare prej 566 po vdisnin çdo ditë në qytet, sipas Qendrës së SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

"Magazinimi afatgjatë u krijua në kulmin e pandemisë për të siguruar që familjet mund të vendosnin të dashurit e tyre për t’u prehur siç e shihnin të arsyeshme," tha Mark Desire, një zëdhënës i Zyrës së Kryeekzaminuesit Mjekësor.

Në fund të marsit 2020, rimorkiot në frigorifer gjithashtu shërbyen si morgje të improvizuara jashtë spitaleve të qytetit mes numrit të vdekjeve në epiqendrën e pandemisë së koronavirusit të kombit.

Hera e fundit që Nju Jorku përdori masa kaq drastike ishte pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, kur zyra e mjekut mjekësor duhej të identifikonte dhjetëra mijëra pjesë të trupave nga 2,753 personat e vrarë në shembjen e Qendrës Botërore të Tregtisë.

Mark Desire tha që zyra e mjekut mjekësor po ndihmon familjet në marrjen e masave për vendet e prehjes përfundimtare për të vdekurit.

"Me ndjeshmëri dhe dhembshuri, ne vazhdojmë të punojmë me familjet individualisht, rast pas rasti, gjatë periudhës së tyre të zisë," tha Desire.

Zyra e Kryeshefit të Mjekësisë kishte blerë kamionë shtesë frigoriferikë dhe Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave i kishte siguruar qytetit 80 kamionë vitin e kaluar.

Desire tha që morgu i përkohshëm në Terminalin Detar South Brooklyn "u krijua për të siguruar ruajtje afatgjatë për familjarët gjatë kulmit të pandemisë kur industria e varrimit u stresua."

"Ky kapacitet shtesë depozitimi u dha familjeve kohën e nevojshme për të bërë rregullimet përfundimtare," tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco