Lajmi i fundit

Bardhi: Një tjetër burgaxhi i Edi Ramës do të largohet nga qeverisja

‘30 evropianë vaksinohen çdo sekondë’/ Von der Layen tregon arritjet e fushatës së suksesshme

‘30 evropianë vaksinohen çdo sekondë’/ Von der Layen tregon arritjet e fushatës së suksesshme

19:55, 06/05/2021
A+ Aa A-

Presidentja e  Komisionit Europian Ursula von der Layen, ka folur për një fushatë të suksesshme vaksinimi kundër Covid, duke iu përgjigjur akuzave dhe kritikave për oligarkinë në lidhjen e marrëveshjeve.

“BE deri më tani ka shpërndarë 200 milion doza vaksinash për qytetarët evropianë. 200 milion doza të shpërndara në BE mbulojnë më shumë se gjysmën e të rriturve për t’u vaksinuar me një dozë të vetme ,” tha Von der Leyen në një video të postuar në Twitter. 30 evropianë vaksinohen çdo sekond,” shtoi ajo. Von der Leyen theksoi se BE është eksportuesi kryesor në botë i vaksinave , ndërsa, siç vuri në dukje ajo  të tjerët e mbajnë prodhimin për vete. Eksportet nga Evropa shkojnë në më shumë se 90 vende “, theksoi Presidentja e KE. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco