Opozita e krahut të djathtë fiton në zgjedhjet rajonale të Madridit

Opozita e krahut të djathtë fiton në zgjedhjet rajonale të Madridit

09:23, 05/05/2021
A+ Aa A-

Banorët në Madrid votuan me shumicë dërrmuese për të rizgjedhur asamblenë e tyre rajonale, duke dhënë shumicën e vendeve Partisë Popullore të krahut të djathtë.

Me 99.9 përqind të votave të numëruara të martën në mbrëmje, Partia Popullore (PP) kishte siguruar 65 vende nga 136 në asamblenë rajonale. Ky ishte dyfishi i numrit nga zgjedhjet e fundit rajonale, megjithëse nuk ka një shumicë të plotë prej 69 vendeve.

Ndërkohë Partia Socialiste e Punëtorëve Spanjollë (PSOE), e cila udhëheq qeverinë kombëtare, mori vetëm 16.85 përqind të votave, duke e lënë atë me 24 vende në parlament.

Presidentja rajonale konservatore e PP Isabel Díaz Ayuso (PP) kishte bërë fushatë nën parullën "Liria", duke përkrahur masat e relaksuara COVID-19 dhe duke kritikuar qasjen e qeverisë kombëtare, të udhëhequr nga socialisti Pedro Sánchez, për menaxhimin e pandemisë në Spanjë.

Duke folur të martën, ajo tha se rezultatet mbështesnin politikat e saj për të mbajtur bare, restorante dhe biznese të tjera të hapura edhe në kulmin e pandemisë për të mbajtur ekonominë në lëvizje.

Ajo u tha votuesve: "Ne ju premtojmë edhe dy vjet liri të qeverisjes, uljen e taksave, mbrojtjen e arsimit publik, privat dhe special. Të kujdesemi për sistemin tonë të kujdesit shëndetësor dhe të kujdesemi për të gjitha gjërat e mëdha që kemi ndërtuar midis Të gjithë ne.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco