U arratis nga Kina nëpërmjet një komerdare, Tajvani merr në mbrojtje emigrantin

U arratis nga Kina nëpërmjet një komerdare, Tajvani merr në mbrojtje emigrantin

13:46, 04/05/2021
A+ Aa A-

Një burrë nga Kina që kërkon "liri dhe barazi" ka thënë se ai udhëtoi i pa zbuluar në Tajvan me ndihmën e një gomone përmes ngushticës së Tajvanit që patrullohet  shumë , sipas autoriteteve, shkruan The Guardian.

Oficerët e policisë së Portit Taichung arrestuan burrin, të mbiquajtur Zhou, pasi morën njoftime për një burrë që sillej me dyshim pranë bankave. Një zëdhënës i policisë tha se Zhou u tha oficerëve se ai kishte udhëtuar nga Quanzhou në provincën Fujian, në një gomone prej gome me gjatësi 2.6 metra që të ndihmuar nga një motor.

Udhëtimi prej 180 km zgjati rreth 10 orë, thanë ata, përmes ngushticës shumë të militarizuar të Tajvanit, e cila po patrullohet nga autoritetet Taiëanese dhe Kineze.

Në një video të arrestimit të postuar në internet, oficerët e policisë mund të dëgjohen duke pyetur Zhou "a keni ardhur për liri?" Zhou përgjigjet: "Po, Tajvani ka më shumë liri dhe barazi", tha ai.

I pyetur nëse jeta është e keqe në Kinë , Zhou tha se ai besonte se jeta në Kinë "është e gjitha e keqja". Zhou u tha oficerëve se ai nuk kishte kryer ndonjë krim në Kinë

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco