Barnier: Programi i vaksinimit në Britani është i suksesshëm sepse nuk ka burokracinë e Brukselit

Barnier: Programi i vaksinimit në Britani është i suksesshëm sepse nuk ka burokracinë e Brukselit

11:50, 04/05/2021
A+ Aa A-

Duke folur për stacionin një radio radio franceze, Barnier pranoi se vendi i Boris Johnson kishte një program të suksesshëm vaksinimi për shkak të faktit se vendi është i lirë nga burokracia e Brukselit.

"Burokracia dhe ideologjia dëmtojnë përpjekjet e vaksinimit të BE ," tha Michel BarnierAi shtoi se blloku evropian nuk ka mësuar ende të marrë rreziqe të tilla si Mbretëria e Bashkuar ose Shtetet e Bashkuara .

Sidoqoftë, ai këmbënguli se ishte ende "shumë herët për të thënë " kush e trajtoi më së miri pandeminë Covid- 19.

Vlen të përmendet se Britania i ka dhënë 50% të popullsisë së saj të paktën një dozë të vaksinës Covid , ndërsa përqindja përkatëse në BE-ja është vetëm 25%.

Negociatori 70-vjeçar i BE për Brexit shtoi se ne duhet të mësojmë nga kriza aktuale por gjithashtu të mendojmë nëse duhet t'u jepet më shumë pushtet vendeve për të marrë vendime të pavarura nga Brukseli.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco