Covid - Japoni: Tokio në gjendje ‘emergjence’ për herë të tretë

Covid - Japoni: Tokio në gjendje ‘emergjence’ për herë të tretë

14:04, 22/04/2021
A+ Aa A-

Qeveria japoneze pritet të deklarojë një gjendje të  tretë të jashtëzakonshme në Tokio dhe tre rajone perëndimore, e cila mund të zgjasë për rreth dy javë, sipas raporteve të medias, duke pasqyruar përpjekjet e vendit për t'u marrë me rastet e reja të COVID -19.

Disa analistë thonë se vendimi, i cili pritet të merret të premten, mund ta çojë Japoninë përsëri në recesion nëse shitësit me pakicë detyrohen të mbyllen gjatë pushimeve të Javës së Artë, të cilat fillojnë javën e ardhshme dhe zgjasin deri në fillim të majit.

Një gjendje e re e jashtëzakonshme do të hedhë dyshime nëse Tokio do të jetë në gjendje të presë Olimpiadën në korrik, megjithë sigurimet nga Kryeministri Yoshihide Suga se ata do të vazhdojnë ashtu siç është planifikuar.

"Rreziku i një recesioni të dyfishtë është qartë i lartë," tha Hiroshi Shiraisi, një ekonomist në BNP Paribas Securities. 

"Ndikimi i vendosjes së kufizimeve vetëm në Tokio dhe Osaka do të jetë i konsiderueshëm."

Me mijëra raste të reja për shkak të llojeve shumë ngjitës të virusit, Suga tha dje se qeveria do të vendoste këtë javë nëse do të shpallte një gjendje të jashtëzakonshme në pjesë të mëdha të vendit.

Nëse masa miratohet në të katër rajonet që kanë aplikuar, masat emergjente do të mbulojnë pothuajse një të katërtën e popullsisë së Japonisë prej 126 milion banorësh dhe rreth 30% të prodhimit të brendshëm bruto (PBB).

Qeveria po shqyrton vendosjen e kufizimeve nën gjendjen e jashtëzakonshme nga 25 prill deri më 11 maj, sipas agjencisë së lajmeve Jiji.

Media të tjera raportuan se kufizimet ka të ngjarë të ishin më të rrepta se ato të vendosura për herë të fundit në janar, siç janë rekomandimet për dyqane dhe shitës të tjerë të mëdhenj për t'u mbyllur.

"Ne duhet të marrim masa më të forta dhe më të synuara se më parë, duke përfshirë kërkesat (për dyqane) për t'u mbyllur ", u citua të thoshte Ministri i Financave Yasutoshi Nishimura nga agjensia e lajmeve Kyodo.

"Kjo nuk është një kohë e mirë, pasi ajo do të godasë kostot e shërbimit gjatë pushimit të pranverës , " tha Takumi Tsunoda, një ekonomist në Institutin e Kërkimit të Bankës Qendrore Shinkin.

Chunoda e uli parashikimin e PBB-së për tremujorin e dytë në 0.5 përqind në bazë tremujore, gjysmën e vlerësimit të saj të mëparshëm.

Ekonomia japoneze doli nga zhytja serioze e vitit të kaluar falë eksporteve të forta .

Sidoqoftë, analistët presin që PBB-ja u tkurr në tremujorin e parë për shkak të goditjes së konsumit nga paketa e dytë e kufizimeve emergjente të vendosura në janar dhe pretendojnë se një tkurrje e dytë radhazi është e mundur, e cila do të jetë një recesion.

Ndërsa shkurtimet e reja të urgjencës nuk pritet të shkaktojnë lehtësime të mëtejshme monetare, ato mund të ndikojnë në parashikimin e rritjes tremujore të Bankës së Japonisë për javën e ardhshme, thonë analistët.

"Duke pasur parasysh parashikimet për kërkesë të fortë globale, Banka e Japonisë nuk ka gjasa të bëjë ndryshime të mëdha në parashikimin e saj për një rimëkëmbje modeste", tha Izuru Kato, kryekonomist në Totan Research.

 "Sidoqoftë, një tkurrje e PBB-së në tremujorin e dytë nuk mund të përjashtohet , kështu që Banka e Japonisë ka të ngjarë të lëshojë disa paralajmërime rreth rreziqeve ndaj kërkesës së brendshme," tha ai .

Në një shenjë tjetër të ndikimit të pandemisë, një prodhues makinash njoftoi se Motor Show në Tokio do të anulohet këtë vit.

Tokio njoftoi 861 raste të rejasot, shumica e 29 janarit gjatë valës së tretë të pandemisë dhe gjendjes së mëparshme të jashtëzakonshme. 

Prefektura e Osakës raportoi 1,242 raste ditore,  javën e kaluar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco