Gjermani/ Armin Laschet në pozita jo të mira, sondazhet e nxjerrin humbës

Gjermani/ Armin Laschet në pozita jo të mira, sondazhet e nxjerrin humbës

13:14, 22/04/2021
A+ Aa A-

Kandidati i (CDU-CSU) Armin Laschet gjen "shkopinj" në sondazhet , ndërsa në partinë e tij, Demokristianët (CDU), ka zhgënjim duke parë që gjermanët nuk e votojnë atë.

Bashkëqytetarët e tij u besojnë të Gjelbërve dhe Social Demokratëve më shumë sesa Kristian Demokratëve, sipas një sondazhi të kryer nga Instituti INSA në emër të gazetës Bild. Vetëm 18% e gjermanëve e konsiderojnë Armin Laschet si kandidatin më të aftë për Kancelarin e Gjermanisë

Në sondazh, kandidati i CSU-CDU për kancelar është në vendin e tretë, mjaft prapa Social Demokratëve (SPD) dhe të Gjelbërve (Die Gruenen). Kandidatja 40-vjeçare e të Gjelbërve, Analena Berbok , ndodhet në vendin e parë me një përqindje prej 25%. Kandidati 62-vjeçar i Social Demokratëve (SPD) për kancelarin Olaf Solz vjen në vendin e dytë me 21%.

Sidoqoftë, Laschet ka bërë një fillim të keq, siç komenton gazeta gjermane. 52% e të anketuarve besojnë se aftësitë e tij politike janë mbivlerësuar, ndërsa 25% besojnë se ai është i nënvlerësuar. Në të njëjtën kohë, 20% shprehin pasiguri për aftësitë e tyre.

Vlen të përmendet, megjithatë, se pothuajse një e katërta (24%) e të anketuarve janë ende të pavendosur se kush është një kandidat i aftë për Kancelarin e vendit.

Në një sondazh nga Instituti Forsa, Green Alena vjen e para me një përqindje prej 28% ndërsa Armin Laschet me një përqindje prej vetëm 21%.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco