Një kartel meksikan përdor dronë për të sulmuar me eksploziv policinë

Një kartel meksikan përdor dronë për të sulmuar me eksploziv policinë

12:22, 22/04/2021
A+ Aa A-

 

Anëtarët e një karteli kriminal në Meksikë hodhën eksplozivë në polici me dronë, duke plagosur dy oficerë policie, thonë zyrtarët.

Policia meksikane beson se karteli i fuqishëm i gjeneratës së re Jalisco (CJNG) qëndron pas sulmeve të fundit në shtetin perëndimor të Michoacan, të cilat ndodhën të martën.

Më parë, dy dronë u gjetën në makinën e një personi të dyshuar si anëtar i CJNG në gusht të vitit të kaluar, raporton BBC.

Jo shumë detaje u njoftuan për sulmet të martën, por media lokale thotë se u përdorën dy dronë.

Supozohet se ato ishin të ngjashme me dromët e kapur vitin e kaluar, të cilat ishin modifikuar dhe të mbushura me eksplozivë plastikë dhe topa metali.

Ekspertët thonë se akuzat në këto dronë janë vendosur të shpërthejnë në distancë dhe janë të afta të shkaktojnë dëme vdekjeprurëse.

Oficerët e policisë të plagosur në sulmin e së martës kishin për detyrë të hiqnin pengesat nga një rrugë për në një qytet në Michoacan, e cila u bllokua nga anëtarët e kartelit për të ngadalësuar mbërritjen e forcave të sigurisë.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco