Dita botërore e Tokës, një arsye për festë dhe ndërgjegjësim

Dita botërore e Tokës, një arsye për festë dhe ndërgjegjësim

12:02, 22/04/2021
A+ Aa A-

Sot (22 Prill) është Dita e Tokës, një ngjarje ndërkombëtare e festuar në të gjithë botën për të premtuar mbështetje për mbrojtjen e mjedisit. Viti 2021 shënon 51 vjetorin e festimeve vjetore. 

Tema e këtij viti për Ditën e Tokës është 'Rikthe Tokën Tonë'.

Në vitin 2009, Kombet e Bashkuara caktuan 22 Prillin si 'Dita Ndërkombëtare e Tokës Nënë'.

"Shërim nga COVID-19 pandemisë është një shans për të vendosur botën në një të pastër, të gjelbër, ", tha sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres në një deklaratë.

“Nëna Tokë po kërkon qartë një thirrje për veprim. Le të kujtojmë më shumë se kurrë në këtë Ditë Ndërkombëtare të Nënës së Tokës se na duhet një zhvendosje në një ekonomi më të qëndrueshme që funksionon si për njerëzit ashtu edhe për planetin ”.

Rëndësia e Ditës së Tokës

Dita e Tokës u festua për herë të parë në 1970, kur 20 milion njerëz dolën në rrugë për të protestuar kundër degradimit të mjedisit. 

Ngjarja u shkaktua nga derdhja e naftës e Santa Barbara më 1969, si dhe çështje të tjera të tilla si smogu dhe lumenjtë e ndotur.

Për gjatë gjysmës së shekullit të ardhshëm, Dita e Tokës vazhdoi të luante një rol të rëndësishëm në aktivizmin mjedisor.

Marrëveshja historike e Parisit, e cila mbledh pothuajse 200 vende së bashku në vendosjen e një objektivi të përbashkët për të ulur emetimet globale të serrave, u nënshkrua në Ditën e Tokës 2016.

Sipas earthday.org, Dita e Tokës synon të "ndërtojë lëvizjen më të madhe mjedisore në botë për të nxitur ndryshime transformuese për njerëzit dhe planetin". 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco