Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamjet skandaloze, numëruesit vendosin kryqin në fletët e votimit

Varianti i ri i COVID-19 i zbuluar në Indi shqetësues për shkencëtarët

Varianti i ri i COVID-19 i zbuluar në Indi shqetësues për shkencëtarët

12:51, 19/04/2021
A+ Aa A-

Autoritetet shĂ«ndetĂ«sore janĂ« duke hetuar nĂ«se varianti i ri i koronavirusit i zbuluar nĂ« Indi mund tĂ« pĂ«rhapet mĂ« lehtĂ«sisht dhe po ashtu t’i rezistojĂ« vaksinave aktuale.

Nuk ka ende tĂ« dhĂ«na pĂ«r ta klasifikuar variantin si “variant shqetĂ«simi”, ka thĂ«nĂ« Susan Hopkins, njĂ« prej shkencĂ«tareve lidere.

Hopkins e Shëndetit Publik të Anglisë ka thënë se rastet e këtij varianti të ri që janë gjetur edhe në Britani të Madhe që nuk ishin të lidhura me udhëtimin, ku origjina po hetohet.

Më tepër se 70 raste të variantit të ri janë zbuluar në Angli e Skoci.

Jeff Barret, drejtor i COVID-19 Genomics Initiative, ka thĂ«nĂ« se varianti i IndisĂ« ka disa mutacione dhe duhet shikuar me kujdes. Por, ai thotĂ« se nuk Ă«shtĂ« nĂ« “nivelin e lartĂ« tĂ« mutacioneve”, si varianti jug-afrikan, qĂ« po pĂ«rcillet me shqetĂ«sim tĂ« madh.

Kryeqendra e Indisë, New Delhi, ka nisur një mbyllje njëjavore pas rritjes rekorde të rasteve.

Qyteti ka vendosur orë policore gjatë fundjavës, por ka regjistruar rekord ditor të dielën prej 24.462 rasteve të reja.

India është duke u përballur me një valë të dytë të rëndë të koronavirusit që nga fillimi i prillit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco