Portugalia lehtëson edhe një shkallë më shumë, kufizimet Një shitës var shalle futbolli në dyqan në ditën e parë të rihapjes, Lisbonë, Portugali, prill 2021

Portugalia lehtëson edhe një shkallë më shumë, kufizimet

12:43, 19/04/2021
A+ Aa A-

Portugalia hyri në një nga fazat e fundit të lehtësimit të kufizimeve të hënën, duke rihapur qendrat tregtare, shkollat e mesme dhe universitetet, si dhe duke lejuar darkat në ambiente të mbyllura, raporton AFP.

Kjo është e treta nga katër fazat përmes të cilave vendi do të dalë nga bllokimi. Muajin e kaluar, shkollat fillore u rihapën, pasuar nga mikpritja në natyrë.

Faza përfundimtare - e cila do të përfshijë rinisjen e aktiviteteve publike në natyrë - do të fillojë për dy javë, nëse situata përmirësohet, tha qeveria të hënën.

Portugalia ka marrë 2.5 milionë doza vaksinash, përfshirë 650,000 doza të dyta në 10 milionë njerëzit e saj.

Pas shpërndarjes dhe një bllokimi dymujor, numri i rasteve qëndron te rreth 500 në ditë, krahasuar me një pik prej gati 13,000 në fund të janarit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco