India, grant 400 milionë dollarë për të shtuar prodhimin e vaksinës AstraZeneka

India, grant 400 milionë dollarë për të shtuar prodhimin e vaksinës AstraZeneka

12:07, 19/04/2021
A+ Aa A-

India ka vendosur të pranojë kërkesën e Institutit Serum të Indisë (SII) për një grant prej 30 miliardë rupish (400 milionë dollarësh) për të rritur kapacitetin e tij për prodhimin e vaksinës AstraZeneca për Covid-19.

Instituti Serum i Indisë, prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, kishte kërkuar fonde për të rritur kapacitetin e vet mujor në më shumë se 100 milionë doza deri në fund të majit, nga 70 milionë aktualisht.

"Ne jemi të qartë se do të japim çfarëdo mbështetje të nevojshme për zhvillimin dhe rritjen e disponueshmërisë së vaksinave në vend," tha burimi dje.

Ndërsa infeksionet e koronavirusit pushtojnë vendin, qeveria po lufton për të përmbushur kërkesën për doza vaksinash. Tani ajo ka importe të shpejta dhe po përpiqet gjithashtu të zgjerojë prodhimin e vaksinës së vet të zhvilluar në vend, Covaxin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco