'20 vjet burg kur shkel masat anti-Covid': Kamboxhia në prag të diktaturës

'20 vjet burg kur shkel masat anti-Covid': Kamboxhia në prag të diktaturës

09:47, 19/04/2021
A+ Aa A-

Kamboxhianët që shkelin rregullat e Covid mund të përballen me 20 vjet burg në bazë të një ligji të ri për të cilin grupet e të drejtave të njeriut thonë se e çon vendin "një hap drejt një diktature totalitare".

Kryeministri Hun Sen paralajmëroi se Kamboxhia ishte "në buzë të vdekjes" ndërsa një bllokim dyjavor u vendos në Phnom Penh të enjten për të kontrolluar përhapjen e virusit.

Ligji nënkupton se të dënuarit mund të përballen me gjobë deri në 5,000 dollarë si dhe me burgim dhe i jep qeverisë fuqinë për të ndaluar ose kufizuar çdo tubim ose demonstrim për një kohë të pacaktuar.

"Për popullin kamboxhian, pandemia Covid-19 ka qenë jo vetëm një tragjedi e shëndetit publik dhe ekonomik, por edhe një katastrofë e të drejtave të njeriut falë  një qeverie të vendosur për ta çuar vendin hap pas hapi drejt diktaturës totalitare", tha Phil Robertson, zëvendës drejtor i divizionit të Azisë në Human Rights Watch.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco