Varianti indian mund të bëhet shqetësues në Britani, thotë eksperti

Varianti indian mund të bëhet shqetësues në Britani, thotë eksperti

09:43, 19/04/2021
A+ Aa A-

Danny Altmann, profesor i imunologjisë në Imperial College London, në emisionin Good Morning Britain tha që ai pret që varianti indian i virusit të Covid-19 do të bëhet një "variant shqetësues", i cili mund ta çojë Indinë në "listën e kuqe" të  shteteve me karantinë në hotele.

Ai tha: “Unë jam i shqetësuar për të gjitha variantet. Unë mendoj se harta jonë rrugore po shkon mirë dhe për momentin, në këtë vend, ne po ecim mjaft mirë, duke gëzuar zhbllokimin - por atje është varianti indian, i Afrikës së Jugut, braziliani et, dhe ata paraqesin kërcënim ".

Ai tha se disa njerëz në popullatë janë ende të pambrojtur e mund "ende të preken nga variante të tilla".

Altmann shtoi: “Për momentin, ky variant i veçantë (nga India) quhet një variant nën hetim, jo ​​një variant shqetësues, sepse nuk është përshkallëzuar ende në atë nivel. Supozimi im nga gjithçka që kam parë është se do të bëhet një variant shqetësues. Kur të bëhet i tillë, do të isha mjaft i befasuar nëse India nuk do të futej në listën e kuqe. "

Në fundjavë, partia laburiste në opozitë i kërkoi kryeministrit Boris Johnson të "jepte një shembull" dhe të anulonte udhëtimin e tij të ardhshëm në Indi për shkak të rrezikut të Covid.

 Steve Reed, sekretari i komuniteteve, tha se për shkak të kërcënimit të paraqitur nga variante të reja të virusit, kryeministri duhet të heqë dorë nga planet për të shkuar në Indi këtë muaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco