Bill Gates, zbulon arsyen pse ka blerë 1.000.000 hektarë tokë

Bill Gates, zbulon arsyen pse ka blerë 1.000.000 hektarë tokë

08:19, 19/04/2021
A+ Aa A-

Bill Gates tani është pronar toke i madh në SHBA, dhe ka në zotërim 1.077 milion akra në të gjithë vendin.

Revista amerikane The Land Report, e cila paraqet çdo vit një listë të 100 pronarëve më të mëdhenj të tokave në vend, e quajti atë "Farmer Bill".

Miliarderi - pasuria e të cilit, sipas Forbes, vlen 121 miliard dollarë - tani zotëron një numër të madh të tokës bujqësore në 19 shtete. 

Sipërfaqja e përgjithshme që zotëron është1,077,000 hektarë.

Gates, themeluesi i Microsoft dhe njeriu i tretë më i pasur në botë, ka tokë të punueshme në 18 shtete, ose drejtpërdrejt ose përmes marrëveshjeve të Cascade Investments me palë të treta, sipas Raportit të Tokës.

Portofoli i tij përfshin prona në Arkansas (afërsisht 192,000 hektarë), Arizona (rreth 100,000 hektarë), Kaliforni (rreth 20,000 hektarë) dhe zona më të vogla në Colorado, Florida, Idaho, Illinois, Iowa, Michigan, Nebraska, Mississippi, Carolina, Ohio, Washington, Wisconsin dhe Wyoming.

Përveç Gates, të dhënat tregojnë se pronarë të tokave janë edhe Stewart dhe Linda Resnik (bashkëpronarë të Kompanisë Wonderful) të cilët zotërojnë 760,000 hektarë dhe prodhojnë produkte të tilla si mandarinat Wonderland Halos.

Në vitin 2008, Fondacioni Bill & Melinda Gates njoftoi 306 milion dollarë grante për fermerët në Azinë Jugore dhe Afrikën nën-Sahariane.

Sipas Forbes, Fondacioni ka investuar gjithashtu në "zhvillimin dhe shpërndarjen e" superkulturave "rezistente ndaj klimës për të cilat ka ngritur një OJQ të quajtur Gates Ag One."

Megjithëse nuk është ende e qartë se si Gates përdor tokën e tij, Forbes vëren se Gates Ag One dhe Cascade filiali Cottonwood Ag Management (i cili promovon praktika të qëndrueshme bujqësore për të mbrojtur tokën, burimet ujore dhe të korrat) dhe e gjithë kjo tregon se cili do të jetë qëllimi i tij.

Gjithçka filloi në 1995.

Gates donte të përfitonte nga pasuria e madhe që zotëronte tashmë si themelues dhe pronar i Microsoft, punësoi një menaxher fondi me emrin Michael Larson, i cili themeloi Cascade Investment dhe filloi të blinte tokë të madhe bujqësore për vete.

Deri në vitin 2015, nën Larson, Gates kishte blerë më shumë se 450,000 hektarë në të gjithë Shtetet e Bashkuara. 

Midis 2017-2018, ai shpenzoi më shumë se gjysmë miliard dollarë dhe bleu edhe 400,000 hektarë të tjerë. 

Dhe midis viteve 2019-2020, ai bleu edhe 227,000 hektarë për gati 170 milion dollarë.

Vetë Gates, në një diskutim në Reddit, duke iu përgjigjur pyetjeve nga të huajt pse blen kaq shumë tokë, u përgjigj:

"Kjo është ajo që ekipi im i investimeve zgjodhi të bënte. Nuk është e lidhur me klimën ”, duke nënkuptuar se motivimi i tij është kryesisht fitimi. 

Gates shtoi se drejtuesi kryesor i tregjeve ishte shkenca e zhvillimit të farërave dhe biokarburanteve të reja :

"Sektori i bujqësisë është i rëndësishëm. Me farëra më produktive ne mund të shmangim shpyllëzimet dhe të ndihmojmë Afrikën të trajtojë vështirësitë klimatike me të cilat tashmë po përballet.

 "Nuk është e qartë se sa të lirë mund të jenë biokarburantet, por nëse ato janë të lira, ato mund të zgjidhin problemin e emetimeve të ajrit dhe kamionëve," tha ai.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco