Pandemia/ Mbi 3 milionë të vdekur në shkallë botërore nga COVID-19

Pandemia/ Mbi 3 milionë të vdekur në shkallë botërore nga COVID-19

16:26, 17/04/2021
A+ Aa A-

Numri global i të vdekurve nga koronavirusi ka kapërcyer shifrën marramendëse prej 3 milionë njerëzish.

Të dhënat e regjistruara nga Universiteti Johns Hopkins, vijnë mes pengesave të përsëritura në fushatën e vaksinimit në mbarë botën dhe një krize të thelluar në vende të tilla si Brazili, India dhe Franca.

Numri i të vdekurve është afërisht i barabartë me popullsinë e Kievit të Ukrainës; Karakasin e Venezuelës ose qytetin metropolitan të Lisbonës në Portugali.

Shifra e vdekshmërisë në mbarë botën nga koronavirusi është më e lartë se popullsia e Çikagos (2.7 milionë) dhe e barabartë me popullsinë e Filadelfias dhe Dallasit të marra së bashku./ VOA/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco