Zbulohet 61 vite më vonë, ja si CIA bëri marrëveshje me një pilot për të vrarë Raul Castron

Zbulohet 61 vite më vonë, ja si CIA bëri marrëveshje me një pilot për të vrarë Raul Castron

13:05, 17/04/2021
A+ Aa A-

Raul Castro ka deklaruar se do të japë dorëheqjen si lider i Partisë Komuniste në Kubë duke i dhënë fund pushtetit të familjes së tij në 6 dekadat e fundit.

Ky vendim ishte i papritur dhe i jep fund epokës së udhëheqjes nga 89-vjeçari dhe vëllai i tij Fidel Castro, i cili filloi drejtimin pas revolucionit të 1959-ës.

Mirëpo, disa dokumente të 61 viteve më parë janë zbuluar së fundmi.

Në to pasqyrohet se si CIA komplotoi për të vrarë Raul Castro në 1960.

Sipas dokumenteve të deklasifikuara, CIA i ofroi 10,000 dollarë pilotit të një avioni që do të merrte Castron nga Praga në Havana duke shkaktuar një aksident “të papritur”.

Përpjekja e CIA për të vrarë një nga udhëheqësit e revolucionit kuban dato , kur një agjent i ka ofruar  10,000 dollarë pilotit, tregojnë dokumentet e deklasifikuara ngarkuar dje në faqen e internetit të Arkivit të Sigurisë Kombëtare.

Piloti, José Raul Martinez Nunies , i cili ishte rekrutuar nga CIA, kërkoi që në këmbim, nëse ai vritej në operacionin, SH.B.A. të kujdeseshin për dy djemtë e tij për të studiuar në universitetet amerikane

Kërkesa u pranua, sipas Arkivit të Sigurisë Kombëtare, një institut kërkimor me bazë në Uashington që lëshoi ​​dokumentet.

Ndërsa piloti ishte tashmë në një fluturim për në kryeqytetin e atëhershëm Çekosllovak , zyra e CIA-s në Havana u urdhërua të anulonte operacionin, por nuk ishte në gjendje të kontaktonte me të.

Kur u kthye, piloti deklaroi se “nuk iu dha mundësia të organizonte një aksident siç u diskutua”.

Dokumentet u zbuluan ndërsa Raul Castro, vëllai i Fidel Castro, po përgatitej të jepte dorëheqjen nga Partia Komuniste në Kongresin e saj 4-ditor, i cili filloi dje.

Pas vdekjes së Fidel në 2016 , largimi i Raul mbyll një faqe historike për Kubën dhe popullin e saj: shumica e Kubanëve nuk kanë njohur ndonjë udhëheqës  tjetërpërveç dy Castro-ve.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco