Mjekët pa Kufi paralajmëron për katastrofë në Brazil

Mjekët pa Kufi paralajmëron për katastrofë në Brazil

12:11, 17/04/2021
A+ Aa A-

Mjekët pa Kufij dënuan të enjten qeverinë braziliane  për "reagimin e dështuar" ndaj pandemisë së koronavirusit, duke paralajmëruar një katastrofë humanitare në Brazil, vendin e dytë më vdekjeprurës në botë, menjëherë pas Shteteve të Bashkuara.

"Pas më shumë se një e katërta e vdekjeve të botës nga koronavirusi, Brazili nuk ka një plan efektiv për t'u marrë me pandeminë,"

"Pandemia në vend është e politizuar dhe qeveria nuk ka miratuar masa të bazuara në shkencë në përpjekje për të vendosur kontroll", thanë zyrtarët e MSF, duke akuzuar administratën e Presidentit të ekstremit të djathtë Bolsonar, i cili përshkroi koronavirusin si një "grip të dobët".

Bolsonaro mbështet tubime të mëdha dhe zvogëlon rëndësinë e vaksinave.

Pierre Van Hedegem, koordinatori i emergjencave të MSF në Brazil, tha se jo vetëm që pacientët vdesin për shkak të kujdesit të dobët shëndetësor, por gjithashtu stafi mjekësor është i rraskapitur dhe vuan nga një traumë e rëndë psikologjike dhe emocionale për shkak të kushteve të këqija të punës.

"Mungesa e vullnetit politik për t'iu përgjigjur në mënyrë adekuate pandemisë po vret mijëra brazilianë," tha MSF.

"Javën e kaluar, brazilianët kishin 11 përqind të infeksioneve në botë dhe 26.2 përqind të vdekjeve nga koronavirusët. "362,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Brazil deri më tani," shtuan ata.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco