Trupat e 41 migrantëve u gjetën në brigjet e Tunizisë

Trupat e 41 migrantëve u gjetën në brigjet e Tunizisë

10:27, 17/04/2021
A+ Aa A-

Trupat e 41 migrantëve, njëri prej të cilëve një fëmijë, i cili u përpoq të arrinte në Evropë nga bregu i Tunizisë, u gjetën në Detin Mesdhe pas fundosjes së anijes së tyre, OKB njoftoi një bilanc të ri të viktimave.

Bilanci i mëparshëm deklaroi se 21 migrantë u mbytën.

"Deri më tani, trupat e 41 personave janë gjetur, përfshirë një fëmijë," tha OKB në një deklaratë, duke shtuar se migrantët ishin nga Afrika nën-Sahariane.

Migrantët filluan nga qyteti i Sfax, i cili është një vend i zakonshëm për migrantët nga Tunizia për t'u larguar në Evropë, duke ikur nga konfliktet ose kushtet e këqija të jetesës.

Muajin e kaluar, më 9 mars, dy anije u përplasën në të njëjtën zonë, duke vrarë 39 vetë dhe duke shpëtuar 165 migrantë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco