Pompeo nën hetim, përdorte punonjës për çështje private

Pompeo nën hetim, përdorte punonjës për çështje private

10:18, 17/04/2021
A+ Aa A-

Ish drejtori i CIA-s Mike Pompeo dhe gruaja e tij shkelën rregullat etike për përdorimin e burimeve të Departamentit të Shtetit, përcaktuan inspektorët. Ata i detyruan punonjësit e tyre të kryenin detyra të një natyre private dhe të organizonin jetën e familjes së tyre.

Mike Pompeo dhe gruaja e tij shkelën rregullat etike federale për përdorimin e burimeve të Departamentit të Shtetit, thuhet në raport.

Ish Sekretari i Shtetit dhe gruaja e Pompey, Susan, u kërkoi punonjësve të kryenin detyra private për të dhe familjen e saj, më shumë se 100 herë, vendosi mbikëqyrësi i qeverisë.

Inspektori i përgjithshëm i Departamentit të Shtetit vendosi që çifti u kërkoi punonjësve të prenotonin takime në sallon dhe madje t'u blininsende të tjera personale.

Një hetim mbi veprimet e Pompeo dhe gruas së tij doli në dritë vitin e kaluar, pasi Pompeo vendosi shkarkimin e Steve Linick, një ish-inspektor i Departamentit të Shtetit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco