Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamjet skandaloze, numëruesit vendosin kryqin në fletët e votimit

Suedia heq disa kufizime për njerëzit që janë vaksinuar

Suedia heq disa kufizime për njerëzit që janë vaksinuar

11:38, 16/04/2021
A+ Aa A-

Suedia do të lehtësojë kufizimet ndaj qytetarëve që kanë bërë të paktën një vaksinim të regjistruar kundër Covid-19, ka thënë Agjencia e Shëndetit Publik.

Rreth një e pesta e suedezëve janë vaksinuar, përfshirë pothuajse të gjithë ata që jetojnë në shtëpitë e kujdesit për të moshuarit dhe vaksinimet gradualisht po zgjerohen tek njerëzit në të 60-at e tyre.

Autoritetet thanë se tre javë pas dozës së tyre të parë, njerëzit mund të takonin të tjerët nga jashtë flluskës së tyre të distancimit nga shoqëria - madje edhe brenda - dhe se aktivitetet komunale në shtëpitë e kujdesit për të moshuarit mund të rifillonin.

Pensionistët që janë vaksinuar gjithashtu mund të shkojnë përsëri në dyqane.

"Tani është në rregull që një gjyshe e vaksinuar të përqafojë nipërit e mbesat e saj," u tha gazetarëve shefi i Agjencisë së Shëndetit Publik Johan Carlson.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco