Publikohen pamjet e vrasjes së 13 vjeçarit, Kryebashkiakja e Çikagos: Janë të tmerrshme!

Publikohen pamjet e vrasjes së 13 vjeçarit, Kryebashkiakja e Çikagos: Janë të tmerrshme!

07:33, 16/04/2021
A+ Aa A-

Pak para publikimit të videos së trupit të policëve që tregon vrasjen e një 13-vjeçari, Kryetarja e Bashkisë së Çikagos, Lori Lightfoot, mbajti një konferencë për shtyp ku ajo i quajti pamjet "torturuese" për t'u parë.

"Ta themi thjesht, ne dështuam Adamin," tha ajo.

Kryebashkiaku Lightfoot i kërkoi qytetarëve të ruanin qetësinë.

"Ne jetojmë në një qytet që është traumatizuar nga një histori e gjatë e dhunës policore dhe sjelljes së keqe," tha kryetarja e bashkisë. "Pra, ndërsa ne nuk kemi informacion të mjaftueshëm për të qenë gjykatësi dhe juria e kësaj situate të veçantë, është sigurisht e kuptueshme pse kaq shumë nga banorët tanë po ndiejnë që të gjithë inat dhe dhimbje."

Familja Toledo bëri gjithashtu thirrje për qetësi.

"Ne kemi dëgjuar raporte në media që planifikohen më shumë protesta sot, dhe ndërsa nuk kemi njohuri të drejtpërdrejta për ngjarje të tilla, ne lutemi që për hir të qytetit tonë, njerëzit të qëndrojnë paqësorë për të nderuar kujtimin e Adamit dhe për të punuar në mënyrë konstruktive për të promovuar reformën, "thanë ata në një deklaratë.

Në një konferencë shtypi të enjten, avokatja e familjes Toledo, Adeena Ëeiss Ortiz tha se djali nuk mbante armë në momentin që u qëllua.

Por ajo tha se nuk mund të thoshin me "100% siguri" nëse adoleshenti mbante një armë më parë, raportoi Chicago Tribune.

Oficeri që ka qëlluar fatalisht nuk është akuzuar zyrtarisht për keqbërje. Ai është vendosur në detyrë administrative në pritje të rezultatit të një hetimi nëse ai ndoqi procedurën e duhur për përdorimin e forcës.

Ai është një veteran ushtarak 34-vjeçar i cili u bashkua me forcën në 2015 dhe nuk ka ankesa ndaj tij, sipas Chicago Sun-Times.

Gazeta raporton gjithashtu se Departamenti i Policisë së Çikagos ka qenë në gatishmëri për hakmarrje të mundshme kundër oficerëve të vet, sepse zona ku u qëllua Adam Toledo është një bastion i bandës së rrugës me emrin “Latin Kings”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco