Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamjet skandaloze, numëruesit vendosin kryqin në fletët e votimit

Pamje të rënda: Policia e Çikagos publikon videon e oficerit që qëllon për vdekje 13-vjeçarin

Pamje të rënda: Policia e Çikagos publikon videon e oficerit që qëllon për vdekje 13-vjeçarin

07:17, 16/04/2021
A+ Aa A-

Policia e Çikagos ka publikuar pamjet filmike të një oficeri që qëllon për vdekje një djalë 13-vjeçar në një rrugicë të errët.

Videoja e kamerave të trupit tregon policin duke bërtitur "Hidhe atë" përpara se të qëllonte Adam Toledo-n një herë në gjoks në 29 mars.

Djali nuk duket se mban një armë në sekondën kur u qëllua, por videoja e policisë tregon një pistoletë afër vendit ku ai ra.

Protesta të vogla u mbajtën të enjten në mbrëmje rreth Çikagos, disa orë pasi kryetari i bashkisë bëri thirrje për qetësi.

Publikimi i videos vijon me të shtënat fatale të policisë në 11 prill mbi Daunte Ëright nga një oficer në një periferi të Minneapolis.

Kjo e shtënë ka shkaktuar protesta të dhunshme ndërsa qyteti pret rezultatin e gjyqit të Derek Chauvin, oficerit të akuzuar në vdekjen e George Floyd.

Çfarë tregon filmimi për Adam Toledo?

Videoja tregon oficerin që hidhet nga makina e skuadrës së tij dhe ndjek djalin latin në këmbë nëpër një rrugicë të errët ndërsa një i dyshuar tjetër zhduket nga sytë.

Polici bërtet: "Policia! Stop! Ndaloni menjëherë tani! Duart! Duart! Më tregoni duart tuaja!"

Djali kthehet dhe ngre duart. Oficeri bërtet "Hidhe atë" dhe qëllon me armë, vetëm  19 sekonda pasi kishte dalë nga makina e skuadrës së tij.

Pamjet e ndara të CCTV duket se tregojnë adoleshentin duke hedhur diçka përmes një boshllëku në gardh ndërsa oficeri vrapon drejt tij.

Videoja e trupit me kamera tregon që oficerët ndriçojnë me elektrik një pistoletë pas gardhit prej druri pas të shtënave.

Polici thërret një ambulancë ndërsa i bën thirrje djalit të rrëzuar “të qëndrojë zgjuar".

Oficerë të tjerë arrijnë në vendin e ngjarjes në lagjen Little Village në anën perëndimore të qytetit dhe kryhet një stimulim zemre.

Sipas prokurorëve, adoleshenti ishte me një djalë 21-vjeçar, Ruben Roman, i cili sapo kishte qëlluar me armë në një makinë që kalonte.

Të shtënat me armë tërhoqën policinë në zonë, duke rezultuar në një konfrontim vdekjeprurës.

Z. Roman u paraqit në gjykatë të shtunën i akuzuar për përdorim të rëndë të paligjshëm të një arme, shkarkim të pamatur të një arme zjarri dhe rrezikim të fëmijëve, sipas raporteve të mediave lokale.

Zyra Civile e Përgjegjësisë së Policisë lëshoi ​​pamjet e kamerës të enjten së bashku me videot e trupit, raportet e arrestimit dhe regjistrimet audio të të shtënave të shkrepura në zonë që lajmëruan policinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco