Kina ‘presion’ SHBA-s: ‘Mos luani me zjarrin’

Kina ‘presion’ SHBA-s: ‘Mos luani me zjarrin’

19:55, 13/04/2021
A+ Aa A-

 

Kina i bëri thirrje Shteteve të Bashkuara të Amerikës që të "ndalojnë së luajturi me zjarrin" në lidhje me Tajvanin.

Ata shprehën pakënaqësi sepse Uashingtoni synon të lejojë zyrtarët e tij kontakte më të lira me zyrtarët e këtij ishulli kinez.

Vendimi i Departamentit të Shtetit të SHBA për të thelluar marrëdhëniet me Tajvanin erdhi mes aktiviteteve të intensifikuara ushtarake kineze rreth ishullit, duke përfshirë sulmet ajrore pothuajse të përditshme në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit, sipas Reuters.

Prandaj Kina i bën thirrje Shteteve të Bashkuara "të mos luajnë me zjarr mbi çështjen e Tajvanit, të ndalojnë menjëherë çdo formë të kontakteve zyrtare SH.B.A.-Taivaneze, të trajtojnë çështjen me kujdes dhe në mënyrë të përshtatshme dhe të mos dërgojnë sinjale të rreme forcave të Pavarësisë së Tajvanit në mënyrë që të mos për të ndikuar në mënyrë subversive dhe dëmtuar marrëdhëniet kino-amerikane dhe paqen dhe stabilitetin përtej detit Tajvan ", tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze.

Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken tha të Dielën se Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara për veprimet agresive të Kinës kundër Tajvanit.

Në një përgjigje me shkrim ndaj vërejtjes së Blinken, Ministria kineze e Punëve të Jashtme deklaroi se qeveria kishte një vendosmëri absolute për të mbrojtur sovranitetin e vendit.

"Mos qëndroni në anën e kundërt të 1.4 miliardë kinezëve," shtoi letra.

 

 

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco