Putin ndalon zyrtarisht homoseksualët të martohen dhe të birësojnë fëmijë

Putin ndalon zyrtarisht homoseksualët të martohen dhe të birësojnë fëmijë

10:27, 12/04/2021
A+ Aa A-

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një ndryshim kushtetues i cili zyrtarisht ndalon martesat e të njëjtit seks në Rusi. 

Martesa të tilla janë tashmë të paligjshme në Rusi, kështu që formulimi i ri në Kushtetutë vërteton më tej këtë, dhe e bën akoma më të vështirë për çiftet homoseksuale që të marrin ndonjëherë një shans për barazi me çiftet heteroseksuale.

Përcaktimi i martesës si një bashkim vetëm i burrave dhe grave është pjesë e një grupi reformash kushtetuese të votuara nga rusët në 1 korrik 2020.

Më 5 Prill, Putini nënshkroi zyrtarisht ndryshimet kushtetuese dhe mundësoi hyrjen e tyre në fuqi.

Kjo gjithashtu do të thotë që personat e LGBT nuk do të jenë në gjendje të birësojnë fëmijë.

Ky vendim nuk është befasi në Rusinë e Putinit, ku komuniteti homoseksual përballet me dhunë dhe diskriminim të shpeshtë dhe ndalimi i njohur i "propagandës homoseksuale", i cili ndalon shpërndarjen e gjithçkaje që konsiderohet pro-LGBT +, ekziston që nga viti 2013.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

virusi15/04/2021 15:37

Bravo Putin!

virusi15/04/2021 15:37

Bravo Putin!

Shto koment

Denonco