Sekretari i Mbrojtjes në SHBA bën vizitën e tij të parë në Izrael

Sekretari i Mbrojtjes në SHBA bën vizitën e tij të parë në Izrael

11:54, 11/04/2021
A+ Aa A-

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin mbërriti në vizitën e tij të parë në Izrael, e cila është vizita e parë zyrtare e një zyrtari të lartë të administratës së Biden në atë vend.

Sipas planit të vizitës dy-ditore, Austin është planifikuar të takohet me Kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, i cili më parë shprehu shqetësim në lidhje me marrëdhëniet e reja të Uashingtonit me Teheranin dhe Ministrin Izraelit të Mbrojtjes, Benny Genc.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes pritet të përpiqet të qetësojë shqetësimet e Izraelit mbi çështjet e sigurisë rajonale, ndërsa Uashingtoni po përpiqet të rifillojë bisedimet me Iranin për kthimin e SHBA në procesin e negociatave dhe marrëveshjen bërthamore iraniane në 2015, por zyrtarët gjithashtu do të diskutojnë eksporti i armëve amerikane në Izrael, njoftoi Reuters.

Irani dhe Izraeli akuzojnë njëri-tjetrin për sabotim të anijeve të tyre dhe Siria ka akuzuar Izraelin për sulme ajrore, ndërsa Jeruzalemi përgjigjet duke u përpjekur të parandalojë akumulimin e forcave të armatosura iraniane në Siri.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco